Utorak, 10 Studeni 2015

Degustacija „srednja“ kategorija Regija-Istra

Napisao: 
(Reading time: 3 - 6 minutes)
Degustacija „srednja“ kategorija Regija-Istra

Kako se bliži istraživanje zadnje u nizu vinske regije u sklopu degustacije "srednja" kategorija, pitam se - "Što li je samo istraživanje otkrilo?" Prije početka istraživanja, vjerovao sam da je „srednja“ cjenovna kategorija najmanje poznata prosječnom kupcu. I dalje sam istog mišljenja; upravo na toj činjenici sam gradio opravdanost samog istraživanja, točnije degustiranja. Krenuli smo sa Slavonijom za koju sam u samom startu bio nesiguran. Bojao sam se da će ponuda etiketa koje odgovaraju uvjetima degustacije biti škrta, jako škrta. Prevario sam se gadno. Već sam na Slavoniji osjetio da degustiranje „srednje“ kategorije ima smisla. Kalazićev cabernet sauvignon i dalje prepričavam. Onda sam završio Slavoniju i krenuo na Sjever. Sjever je pokušao obezglaviti sami smisao cijele degustacije. Rukavom sam prebrisao sve police svih trgovačkih centara ne bi li između redova butelja izvukao meni potrebnih pet. Nikako. Imao sam osjećaj kao da na policama tražim neki vinski raritet. Pronašao sam samo dvije etikete, ali sam znao da Istra donosi izlječenje, nadu u uspješnost degustacije.

Tako je i bilo. Istro, zemljo mila. Kakvih pet, pronašao sam petnaest etiketa koje odgovaraju kriterijima degustacije. U koju god bi prodavaonicu ušao, nešto bi kupio. Sve frustracije od „sjevera“ izliječio sam na Istri i naučio ponešto. Prije svega, Istrijani cijene svoje vino i drže mu cijenu visoko. Opravdano. Dok Slavonci govore: „Slavonija nema ime pa i cijenu držimo nižom“, Istrijani su bili odlučniji i prije dosta godina rekli : “Da u budućnosti svoje vino ne bi prodavali u bescjenje idemo brendirati našu zemlju i naš rad“. Tako i bješe! Butelju vrhunskog slavonskog vina možete kupiti već za 65 kn. U Istri velika većina butelja od 65 kn su klasificirane kao kvalitetne, dok za vrhunsko vino treba biti srčaniji kod plaćanja. Istarska vina već u samom staru imaju u prosjeku od 10-20 % bolju cijenu na temelju rezultata brendiranja. Istra je to odradila krasno. Proces je trajao, ali su rezultati itekako vidljivi. Na kraju krajeva, Istra je to svojim bogatim predispozicijama koje obuhvaćaju turističku, kulturnu i eno-gastro ponudu zaslužila. Pogodnosti brendiranja nisu veliko spoznajno otkriće, ali znati da u Hrvatskoj imamo toliko jako izraženog lidera u vinskom svijetu, donekle i je.

Kako bilo da bilo, svi smo povlašteni jer je Istra „naša“. Povlašteni smo jer se možemo popeti na Učku i s druge strane vidjeti Nju. 

Doživljaj vožnje cestom Buzet-Buje kojeg stvara pejzaž maslinika s plavom morskom pozadinom nas stvara povlaštenima, konobe pune svjetski priznatog maslinovog ulja također, izbor sireva na Cestama sira nas još više čini povlaštenim. Ako još tome dodamo istarske fuže, pljukance, tartufe, kamenice, ribu, vino i malu dozu lokalpatriotizma onda možemo reći i da nam neće biti pretjerano žao što nismo eventualno vidjeli Toskanu. Bili smo u Istri. Nismo puno toga propustili.

Što se pilo u Istri ?

Zigante Teran 2012, kvalitetno vino, 64 kn

Zigante kao proizvođač i teran kao sorta dva su istarska vinska sinonima. Butelja Ziganteovog kvalitetnog terana iz 2012. godine je ogledni primjerak butelje koja degustaciji „srednja“ kategorija daje opravdanost. Vino u butelji je imalo izraženu rubin boju. Okusi su bez dvojbi bili usmjereni na relaciju trešnja/višnja. Ono što je pomalo bilo iznenađujuće je tankoća samog okusa. Alkohol 12% i na kraju ipak prepoznatljivi štih terana. Ovo vino svim kriterijima spada u najznačajnije butelje koje smo do sada probali. Cijena je 64 kn što svakako nije malo, ali ipak mislim da ovo vino naginje i pokazuje odlike vrhunskih butelja. Oznaka „best buy“ !

Cattunar Merlot 2013, kvalitetno vino, 54 kn

Između dosta pogodnih etiketa odlučilo sam se i za Cattunarov kvalitetni merlot iz 2013. Kako sam proučavajući cijene shvatio kako većina kvalitetnog vina prelazi 50 kn, pa i 60 kn, odlučio sam dati priliku baš etiketama s takvom cijenom. Izrazito prepoznatljiv okus merlota. Čist i jasan okus. Iako je i u ovoj butelji prisutna neka mekoća i tankoća okusa. Pristojnih 12,9% alkohola je dovoljno da ne prekrije podosta cvjetne arome i skladno ide uz kiseline. Butelja je bez ikakvih nedostataka.

Vino Laguna, Cabernet Sauvignon 2013, 34 kn

Iako u istoj kategoriji s prethodna dva vina ipak je osjetna razlika u cijeni od nekih cc.20 kn pa i više. Ovo je vino za svakodnevne prilike. Visoka tehnologija proizvodnje, stručni nadzor i dobri uvjeti proizvodnje ostavljaju ovo vino bez primjetljivih minusa. Puno crveno vino s karakterističnim aromama zrele šljive, 12,9% alkohola, skladne strukture, bez iskakanja i prevladavanja pojedinih elemenata okusa. Velike količine proizvodnje svakako pogoduju ovom vinu u ovako pristupačnoj cijeni. Kvaliteta svakako prati i nadilazi cijenu. Još jedan „best buy“.

Degrassi, Terre Rosse, stolno crveno vino, 65kn

Degrassievo vino s položaja Terre Rosse koji odlikuje istarska crvenica bogata udjelima željeznog oksida. Na položaju usporednu rastu refošk i teran. Takav sastav tla daje vina puna mineralnosti, svježine i kiselina. Tako je bilo i s ovom buteljom. Iako pitko, kiseline su bile jako izražene i šire se po nepcu. Ovo vino iziskuje dublju analizu kako bi se dokazao realan odnos cijene i kvalitete. Ukupni dojam nejasan.

Commot Teran 2013, kvalitetno vino, 40 kn

Pazinska vinarija je uspjela s ovom buteljom napraviti odličan posao. Kušana butelja je po svemu doživljenom u rangu, primjerice, Ziganteovog terana koji smo kušali na početku, ali uz bitnu razliku, a to je da je Commot butelja jeftinija 24 kn. Vino odlikuju sve karakteristike terana, nema nikakvih primjesa, jasne je strukture i balansirano. Reklo bi se: vino s početkom i krajem. Oznaka „best buy“. U uskom krugu dosadašnjih favorita.

Katunar Merlot Cuvée Nigra 2013, kvalitetno vino, 54 kn

Vino hrvatskog primorja. Svrstali smo ga pod regiju Istre i usporedili s ostalim vinima Cijenom prati svoje konkurente u kategoriji kvalitetnih vina. Vino je tamne crvene boje, pomalo zagasite. Okus odlikuje okus maline i suhoća. Kiseline su, rekao bih, „stepenicu iznad“, ali sve su svemu, skladno. Aroma drva također prisutna. Ovo će vino bez dileme opravdati uložen novac u kupnju, skladno je i bez nedostataka.

Medea Merlot 2013, kvalitetno vino, 70 kn

Medea u prvim planovima nije bila izbor za kušanje. Ne, nije bilo nikakvih zamjerki ili slično, jednostavno izbor nije pao na njih. Predomislio sam se. Opet izbor pada na merlot od nekih 70 kn. Nisam opušteno podignuo vino s police znajući da se radi o 70 kn. Bilo je „hoću-neću“, ali na kraju ipak jesam. Prst gore za doživljaj. Vino je suho, djelomično mekano te vrlo pitko. I kod Medeinog merlota je prisutna neka mekoća okusa kao kod Ziganteovog terana. Okusom prevladavaju sortne arome, merlot se prepoznaje odmah po otvaranju boce. Arome čokolade vrlo prisutne. Alkoholi i kiseline pomirene i uvrštene u vrlo skladno, ali pomalo „tanko“ tijelo. 

Rekao bih: vino za svaki dan i skoro svaku priliku, od onih opuštenijih, ali ga se neće posramiti niti zahtjevnije ceremonije. Za prosječnog potrošača možda ipak malo skupo, ali odnos cijene i kvalitete mu daje za pravo „best buy“ etiketu.

Zaključak je jasan. Istra je iznjedrila ono najbolje od degustacije „srednja“ kategorija. Puna je etiketa od 40-60 kn koje su bez mane, skladne i pitke. S takvim karakteristikama, doduše više ili manje ovisno o etiketi, podsjećaju na vrhunsku kategoriju. Na redu je Dalmacija sa svojim favoritima, a onda slijedi samo finale degustacije „srednja“ kategorija gdje ćemo ponovno sučeliti sve favorite koje smo do sada otkrili. 

 

 

Matej Rotim

Matej Rotim, mladi Požežanin, magistar je ekonomske struke za hotelijerstvo, a živi i radi u Opatiji. Zaposlen u jednoj opatijskoj hotelskoj kući, u ono malo slobodno vremena
što ga povremeno izdvoji on skita i piše.

Više u ovoj kategoriji: « Korta VinDel 2015 »