Utorak, 17 Studeni 2015

Dani Lumblije 2015. Blato

Napisao:  Foto: Helena Pletković
(Reading time: 9 - 18 minutes)
Dani Lumblije 2015. Blato

Nije nikakva tajna da je otok Korčula destinacija koju posebno volim, ali da nikad do sada nisam bio u Blatu, to si niste mogli niti zamisliti. Da, prolazili smo često tuda... U Velu Luku pa nazad u Korčulu i tako, ali Blato je malo sa strane i nikako da si uzmem vremena da ga obiđem, a rekao sam si već nebrojeno puta da budem. Zato sam se iznimno razveselio kad je stigao poziv iz TZ Blato kojim nas (G.E.T.-ovce) zovu da popratimo Dane Lumblije. Put je započeo naporno... U stvari, dan prije puta, jer Gastronauti su bili u posjeti Zagorju, a Gastronaute se ne propušta, tako da smo na put krenuli prilično umorni.

Cijelim nas je putem pratila kiša i tu počinjem shvaćati da ona priča - ti sjediš na toplom, lagana muzika svira, vani rominja kiša - ne mora biti uvijek lijepa i romantična. Štoviše, ovaj put mi je kiša bila prilično dosadna. Tako kišna priča sve do Ploča. Pitate se zašto ne putujemo preko Splita? Mogu vam ja sada nabrojiti svu silu razloga, ali samo je jedan je bitan: ovako, kad idemo preko Ploča prolazimo kraj Korta Katarine, a kad smo već tamo, moramo malo stati.

Taman kad smo se ukrcali na trajekt iz Orebića prema Korčuli, pita naša fotografkinja Helena: "A što je u stvari Lumblija?" Lumblija je stari autohtoni blatski kolač. Spravlja se od posebnih sastojaka, koji se počinju pripremati i sakupljati u ljeto. Sadrži bademe, orahe, suhice, naranču, limun, varenik... Vrijeme kada se lumblija tradicionalno peče je doba sjećanja na najmilije, uoči blagdana Svih Svetih te se poklanja obitelji, prijateljima i susjedima.

Kako se radi? Evo, imamo i recept: 

Sad kad to znamo, da krenemo malo u povijest. Priča koja i danas prati ritual spravljanja lumblije govori o ljubavi dvoje mladih koji su se silom prilika morali rastati.

Dakle, radi se o ljubavi između francuskog vojnika-pekara i mlade Blajke (djevojke iz Blata). Kako to obično biva, rodila se ljubav koja je morala biti prekinuta. Odlaskom francuske vojske, odlazi i vojnik-pekar, a na rastanku svojoj dragoj poklanja kolač izrađen od lokalnih namirnica izgovarajući "n'oublie pas" (ne zaboravi).

Vojnik je otišao, otišla je francuska vladavina, mlada Blajka i njeno ime utopili su se u nebrojenim ljubavnim pričama, ali je kolač "lumblija" ostao kao spomen. Onako kako je djevojka čula izgovorene riječi n’oublie pas, njoj su zazvučale kao lumblija, ali je poruka bila jasna i nije postojala nikakva jezična barijera. Stari Blaćani se pomalo bune protiv toga - da kakvi sad Francuzi, ali meni je ta priča odlična. Mislim da je to odličan temelj da od Lumblije napravimo međunarodnu atrakciju.

 

Stižemo tako u Blato, noć je odavno pala, smještamo se u apartman i lagano tonemo u san ni ne sluteći koliko nas iznenađenja čeka sutra.

Jutro je svanulo sunčano i blistavo pa idemo konačno upoznati Blato.

Onako na prvu, osvojili su me blatski drvoredi, posebice "aleja lipa" - jest da je uska, jest da vam stvara probleme u vožnji, ali je predivna i treba ju popularizirati. Aleja lipa može biti razlog dolaska u Blato, vjerujte mi. Ovaj drvored je dug 1 kilometar i drugi je najduži drvored lipa u Europi – na prvom mjestu je čuveni berlinski Unter den Linden.

To što ulice nemaju imena, već brojeve, možda ima veze sa činjenicom da je u jednom trenutku skoro cijelo Blato iselilo u Ameriku, a možda i nema... Ostavljamo svakom na volju.

Tako, vozeći se kroz ovaj predivan gradić, imate osjećaj da vam nešto fali... Ali što? Naglo shvaćate - more! Pa vi ste u Dalmaciji, na otoku, a nema mora. Kažu Blaćani da je ovo kontinentalni dio otoka.

Razmišljajući o tome, eto nas pred uredom TZ. Tu nas čeka Maja Šeparović, direktorica turističke zajednice; ona će nas provesti Blatom, pokazati nam sve što treba i uvjeriti nas kako je Blato fenomenalno i bez mora.

 Pročitajte više o tome što smo sve obišli:

.

Na kraju dana čekala nas je još završna svečanost Dana Lumblije. Tu se bira najbolja Lumblija i nema tu profesionalaca ili bolje reći - svi su profesionalci, jer... tko može bolje pripremiti blatsku Lumbliju od žena iz Blata? Stručni žiri odabrao je najbolje po svojem sudu dan ranije, a na ovom događaju najbolju bira publika. To je možda i najbitnije, jer najteže je biti prorok u svom selu. U lijepom Domu kulture svečanost je započela, a kako nego - klapskom pjesmom. Uslijedio je dirljiv igrokaz blatskih osnovnoškolaca, nastup mladih violinistica, potom malo uputa u protokol glasanja, blagoslov lumblija i degustacija je bila otvorena.

 

Najednom, dvorana se ispunila ljudima, ali i onim prepoznatljivim žamorom zadovoljnih ljudi. Svi su imali svog favorita mada su lumblije pod brojem, a ne imenom, ali mislim da stari Blaćani znaju po okusu koja je čija. Možda najljepši dio cijele ove priče je taj što lumbliju rade sve generacije i divno je vidjeti kako se tradicija nastavlja... Najstarija sudionica ove godine, gospođa Danica Šeparović, ima čak 97 godina pa sve do najmlađih sudionika, djece iz Dječjeg vrtića Blato koji su se ovu godinu po prvi puta natjecali.


 

Tako su nas u noć ispratile slatke lumblije i prošeci. Teško da može bolje, a evo i informacija i rezultata ovogodišnjih Dana lumblija:

Organizatori manifestacije Dani lumblije 2015  su Turistička Zajednica općine Blato, Blatski fižuli-ustanova u kulturi i medijski pokrovitelj Radio Blato, već četvrtu godinu za redom promiču gastro i turistički potencijal jedinstvene tradicije pripremanja blatske lumblije.

Pored samog izložbenog i degustacijskog dijela večeri u kojem su se pored samih lumblija mogli degustirati i ostali tradicionalni likeri, rakije ili prošek, ova večer je imala i svoj natjecateljski karakter u kojem su se 22 lumblije natjecale za titulu najbolje i to kroz četiri nagrade – tri nagrade stručnog žirija i jedna nagrada publike.

Svaka lumblija koje je sudjelovala u natjecanju mogla su kupiti te večeri po cijeni 30,00 kuna te je prihod od prodanih lumblija namijenjen u humanitarne svrhe.

Tako je žiri u sastavu: Marija Protić Sršen, Tončica Farac, Mirjana Mirošević, Zlatko Bačić i Maja Šeparović odlučivao u najboljim blatskim lumblijama kroz pet kriterija: okus, boja, suhoća/vlažnost, bogatstvo sastojaka, izgled/opći dojam, i to ocjenama od 1 do 5, s time da je najveća ukupna ocjena za pojedinu lumbliju mogla biti 125.

Treću nagradu žirija osvojila je lumblija Meri Oreb s 96 bodova. Nagradu i priznanje uručila je ravnateljica Blatskih fižula ustanove u kulturi Ivana Sardelić.

Drugu nagradu žirija osvojila je lumblija Meri Bačić sa 102 boda. Nagradu i priznanje uručila je direktorica Turističke zajednice općine Blato, Maja Šeparović.

Prvu nagradu žirija osvojila je lumblija Doma za starije i nemoćne osobe "Marija Petković" sa 106 bodova. Nagradu i priznanje uručio je načelnik općine Blato, Ante Šeparović.

Prvu nagradu publike osvojila je lumblija Jelice Novaković. Nagradu i priznanje uručio je direktor Radio Blata, Emilijo Šeparović.

Ovo jedinstveno događanje zasigurno doprinosi imidžu Blata i otoka Korčule kao otoka za život tijekom cijele godine, uz neprestano čuvanje i njegovanje starih običaja i tradicije te promicanja autohtonog kolača kao što je blatska lumblija.

Lumblija je još jedna predivna, skoro neotkrivena priča. Treba joj više medijskog prostora i edukacije javnosti. Ona mora rasti i mora postati razlog dolaska u Blato i na Korčulu. Priču o Lumbliji treba širiti, jer ona je nesumnjivo odličan turistički alat, a Blato je mjesto u koje ćete se uvijek rado vraćati. Ponosni smo što G.E.T. Report opet prvi izvlači jedan događaj iz lokalnih okvira kao što smo pomogli i od Dana pošipa napraviti svake godine sve bolju i jaču manifestaciju. Nadamo se da ćemo isto postići i s Danima lumblije, jer lumblija to zaslužuje.

{youtube}Op60hUnh2PY{/youtube}

 

 

 

 

 

Tomislav Stiplošek

Tomislav Stiplošek glavni je urednik G.E.T. Reporta i predsjednik udruge za kulturu stola G.E.T.

U 2016. godini FIJET Hrvatska u suradnji sa Zborom turističkih novinara HND-a dodijelio mu je priznanje za osobni doprinos popularizaciji i afirmaciji turističkog novinarstva te promicanje etičkih i profesionalnih standarda struke, koje dodjeljuje  u sklopu godišnje nagrade "Marko Polo".