Nedjelja, 23 Studeni 2014

Pršut i sljedivost

Napisao: 
(Reading time: 2 - 3 minutes)
Pršut i sljedivost

Ono što je danas trend, kada je meso u pitanju, svakako je sljedivost. To postaje jako važno jer možete dokazati podrijetlo svojeg proizvoda, ali i kako je određena životinja živjela, kako je hranjena i štošta drugo, a to je bitno - to pravi gurmani žele znati. Jer, u razlici uzgoja krije se i razlika u kvaliteti.

Jedan od naših najboljih proizvoda je svakako pršut, bez obzira je li dalmatinski, istarski ili možda krčki, ali kad u Europi pričaju o pršutu, prvenstveno se priča o Španjolskoj, Portugalu, Italiji... Mi nismo u vrhu i to u velikoj mjeri svojom krivicom.

Da bi imali odličan pršut morate imati odličnu sirovinu, a ako ne znate kako su svinje živjele i što su jele... E, tada imate problem. Mi smo čak i jednu potencijalno veliku priču kao što je sajam pršuta u Tinjanu uspjeli devalvirati u pučku veselicu.

prsut dujmovicMeđutim ima i pozitivnih primjera. Jedan takav je svakako pršutana Dujmović. Idu laganim koracima, ali idu i to je bitno. Najveći problem je, kaže Mladen Dujmović, način prehrane svinja - uzgajivači se trude postići da svinja u što kraćem roku dostigne veću kilažu, a to nije dobro jer meso takve svinje nije dovoljno zrelo.

Dakle, nije bitna samo kilaža već i starost mesa. U stvari, to je ključno, taj balans. Možete imati savršenu sušaru, fantastičnu recepturu i proizvodnju, ali ako meso nije dovoljno zrelo i kvalitetno, sve je uzalud.

Zato je Dujmović započeo suradnju s malim uzgajivačem svinja iz Sv. Petra u šumi. Početni rezultati su odlični. Za sada je to mala serija premium pršuta. Usporedio sam taj pršut s, recimo to tako, onim običnim i razlika nevjerojatna - u boji, podatnosti, tvrdoći i naravno u okusu, ali najveća je razlika, najprimjetnija je u prošaranosti pršuta onim finim masnim tkivom. Takvu finu prošaranost ne možete dobiti od svinje iz industrijskog tova.

Svinje na farmi dobar dio dana provedu vani uživajući na suncu bez stresa, a to je bitno. O načinu prehrane da i ne govorim. To naravno utječe na cijenu koja s ovakvim pristupom mora biti veća. Tu nastaje problem jer, zašto bi kupac kupio skuplji pršut, ako ne zna razliku. Treba educirati potrošače. Nije svaki pršut - pršut. Imamo ih boljih i lošijih, ali moramo znati što biramo i zašto.

Moramo raditi na brendu i to ako je ikako moguće od domaćih sirovina. Svi pričamo o suradnji zeleno-plavo. Pršut je samo jedna od bezbroj takvih prilika. Pršutana Dujmović je samo početak i to dobar. Kad vas put nanese u Kringu, svratite do njega i pitajte ga za pršut od svinje iz Sv.Petra u šumi.

Vjerujte, otvorit će vam se neki novi vidici.

{youtube}5N_2TLYTpEM{/youtube}{youtube}C4r9SUE9-7k{/youtube}

 

 

Tomislav Stiplošek

Tomislav Stiplošek glavni je urednik G.E.T. Reporta i predsjednik udruge za kulturu stola G.E.T.

U 2016. godini FIJET Hrvatska u suradnji sa Zborom turističkih novinara HND-a dodijelio mu je priznanje za osobni doprinos popularizaciji i afirmaciji turističkog novinarstva te promicanje etičkih i profesionalnih standarda struke, koje dodjeljuje  u sklopu godišnje nagrade "Marko Polo".