WineOS je definitivno najozbiljnija vinska manifestacija u Slavoniji. Prvo treba naglasiti kako ovaj vinski festival organiziraju vinski entuzijasti što znači da uživaju u samom festivalu i nastoje financijski barem biti na nuli. To, naravno, ima svoje prednosti, ali i mane, no nećemo sad o tome.
Pokušat ću malo približiti kako je to izgledalo u Osijeku.
Sam prostor u kojem se festival održava je odličan, ali veličinom ograničava. No možete li zamisliti bolje mjesto za vinski festival od Muzeja okusa? Već samo ime vas uvlači u taj svijet. Prostor je lijep, dvoetažan, što daje dovoljno zraka tako da nije prezagušljivo i možete uživati u vinu. Naravno, ograničen je broj izlagača i ako će se festival širiti, morat će tražiti drugi prostor, a trenutno imaju 70-ak izlagača.
Radionice su bile zaista dobro osmišljene, s dobrim vinarima i moglo se probati zanimljivih vina. Nećemo izdvajati posebno pojedine radionica, ali ćemo reći da su uglavnom bile komercijalne (to jest, plaćalo se sudjelovanje) i sve su bile pune i rasprodane. To posebno ističem, ne zbog novaca, većje to činjenica koja pokazuje itekakav interes publike u Osijeku, a to je ujedno i odgovor na pitanje treba li još jedan vinski festival u nizu svih ostalih. Da, Osijek treba takvu manifestaciju.
Organizacija je dobra, bez velikih grešaka, a ove neke sitne ionako su vidjeli samo organizatori i mi koji se ovim poslom bavimo profesionalno; publika je mogla uživati bez stresova. Kad smo već kod publike, dvorana je konstantno bila puna, ali ne i prepuna, tako da nije dolazilo do zagušenja. Sve u svemu, tko god je došao, vjerujem da nije požalio.
Vidio sam stvarno puno kolega novinara i vinskih promotora, što je još jedan dokaz podrške festivalu i organizatorima. Posebno veseli dosta poznatih lica iz Srbije i Mađarske, što znači da ovaj festival može imati i svoju turističku svrhu - o tome bi organizator morao ozbiljno porazgovarati s Turističkom zajednicom Osijeka.
Da TZ Osijeka ima sluha za takve stvari dokazuje i ovaj naš posjet, jer su nam organizirali malu dvodnevnu gastro turu po Osijeku u sklopu koje smo posjetili:
Restoran Galija
Krčma kod Ruže
Restoran Lumière
Restoran Bijelo Plavi
Svaki taj restoran je drugačija priča i svi su stvarno dobri u svom segmentu; dakle potencijala ima i Osijek može bez problema biti gastro destinacija.
No vratimo se mi festivalu. Sami izlagači većinom su s ovog područja; vrlo malo ih je bilo iz drugih dijelova Hrvatske, tek pokoji iz Mađarske i isto tako iz Srbije, BiH i Makedonije.
Hoće li se to u budućnosti promijeniti, uvelike ovisi od situacije u državi. Zašto? Pa zato što je pitanje ima li tamo potencijalnih kupaca za, recimo, dalmatinska vina i koliko ih ima? Isplati li se vinarima iz Dalmacije dolaziti u Osijek? Opet, s druge strane morale bi barem vinske udruge iz Dalmacije i Istre poslati svoje predstavnike sa selekcijom vina, jer i Slavonci idu na ljetovanje, tako da nije loše predstaviti im se u njihovom gradu. Ali to su već pitanja koja su na organizatoru, kao i koliko će podrške dobiti u svom gradu. Pratit ćemo ih i sljedećih godina te vidjeti u kojem se smjeru to razvija. Osobno se nadam da WineOS neće postati samo mjesto vinskog druženja, već da će dobiti taj širi smisao i postati bitna eno-gastro i turistička manifestacija.
Izlagači... O da, probali smo neka stvarno iznimna vina, ali jedno vino, to jest pjenušac me ostavio bez daha ili što bi rekli "izuo me iz cipela - to je odležani rose pjenušac iz podruma Mladena Sibera i ako ikako možete doći do te boce, to obavezno napravite. Savršenstvo u boci! Bilo je tu još dobrih vina; recimo, već standardno dobrih priča Vina Belje i Iločkih podruma pa odlična vinska priča Jasne Antunović Turk; njena vina postaju neizostavna na iole ozbiljnijoj vinskoj karti diljem Hrvatske. Još su tu, naravno, i Josić pa, recimo, Kolari i da ne nabrajam dalje. Međutim, moram izdvojiti vinariju Perak, koja ogromnim koracima stasa u iznimnu vinariju. Naravno, to ne čudi jer vinski znalci još pamte neka vina Kutjeva d.d., koja je tamo kreirao Ivica Perak.
I da, primijetio sam kako su u Osijeku bili i Krauthaker i Enjingi, ali nije bilo nekih manjih vinara koje sam očekivao na ovom festivalu. Ono što veseli, jest da su bile prisutne vinarije kao što su Belje, Kutjevo, Iločki podrumi i Feravino, jer te velike vinarije iz ove regije moraju biti tu bez obzira na financijsku isplativost. Moraju biti tu kao podrška organizatoru u širenju vinske kulture u regiji i veseli da su to i prepoznale.
U svakom slučaju, bio je to zanimljiv vinski vikend u Osijeku. WineOS očito ima podršku vinskog svijeta u Hrvata i mislim da je pred njim lijepa budućnost. Naravno, to ne ovisi samo o njima. No ako izuzmemo velike vinske manifestacije kao što su VINOcom ili Grand tasting i recimo Vinistru tada WineOS možemo staviti uz bok Zadar Wine Festu ili Wine Ri festivalu te još nekoliko manjih, ali značajnih vinskih manifestacija.
Da zaključim ovaj tekst: sljedeće se godine sigurno vraćamo na WineOS, a to vam dovoljno govori samo za sebe.
Informacije o WineOS festivalu potražite na njihovoj web stranici: wineos.biz