Santa Lucia je jedno od najpoznatijih bijelih vina u Hrvatskoj. Ali Santa Lucia nije samo Kozlovićeva malvazija, nego i položaj u blizini Buja u Istri. Iako taj položaj povezujemo s malvazijom (i Kozlovićem), daje izvrsne rezultate i kod drugih sorti (i vinara). Sauvignon je jedna od njih. Ova francuska sorta je »kriva« za neka od najpoznatijih svjetskih vina: Sancerre, Pouilly-Fume (kojima ponekad dodaju i Semilon ). DNK analizom 1997. dokazano je da je sauvignon u rodu s cabernet frankom i cabernet sauvignonom. Zbog toga je logično da (glavna) teorija govori o tome da sauvignon dolazi iz francuskog Bordeauxa, gdje ga polako ponovo vraćaju u vinograde.
Obitelj Franković, koja je s vinarstvom (i maslinarstvom) započela prije svega nekoliko godina, imala je svoju prvu berbu 2011. Pored sauvignona, na 5 hektara vinograda, zasadili su još: malvaziju (logično!), Chardonnay, Teran i Cabernet sauvignon. 2014. je tako njihova četvrta berba i vjerojatno, zbog karakteristike godine, i najteža berba. Iako je 2014. mogla dati dobre rezultate u segmentu svježih i lakših vina i kod (polu)aromatičnih sorti, ovaj sauvignon nije sasvim iskoristio potencijal te berbe.
Sauvignone generalno dijelimo na cvjetne i zelene – kod prvih su tu bazga, sijeno, mačja pišalina..., a kod drugih paprika, bosiljak i lišće paradajza – ovaj sauvignon bi teško kategorizirali zbog dosta sramežljivog mirisa (vjerojatno su svoje odradili i kvasci). S druge strane, upravo zbog toga puno lakše ga je kombinirati – od bijele ribe (na lešo) i morskih plodova, pa sve do piletine (u salati), pizze (margarite ), rižota (s povrćem) i tjestenina (sa sirom).
Minus: visoka kiselina, premalo tipičnih karakteristika
Plus: lakoća i pitkost, vino za ljeto