Ovu sezonu popularnih vinskih degustacija u Sherry's coffee and wine labu, Sherry i Sherif odlučili su završiti vođenom degustacijom vina Bertoša. Mladi Robi Bertoša mali je boutique vinar koji nam dolazi iz Kaldira blizu Motovuna, koji je u Sherry'su zasjao onog trena kad su ga „pronašli“, a sad je vrijeme da ga otkrije i šira javnost.
Vina Bertoša ugodno su iznenađenje. Iako do sada nisam imao priliku degustirati ova vina, nadao sam se nečem dobrom jer njegovi prvi vinski susjedi, Benvenuti i Tomaz, itekako odskaču na vinskoj sceni Istre. Nakon ove degustacije u organizaciji ekipe Sherry'sa, kojima se još jednom ovom prilikom zahvaljujemo na pozivu, mislim da se rađa još jedna velika vinska zvijezda.
Dakle, znanje mladog Robija je neupitno, terroir na kojem radi (Motovun, Kaldir) je odličan, a on ima „ono nešto“ - vidjeli smo to već kod prvog vina.
Vino s kojim su nas dočekali bio je pjenušavi rose od sivog pinota. Međutim, to vino nikako nije uobičajeno.
Među uobičajene rosee možemo ga svrstati samo po boji. Rose vino se proizvodi od crnog grožđa bez maceracije, ili pak odvajanjem prvog samotoka vina. Da bi se dobio rose od Sivog pinota, potrebna je duga maceracija. U ovom slučaju, 24 sata.
Među uobičajene pjenušce možemo ga svrstati jer jest pjenušavo vino nastalo drugom fermentacijom u boci, ali nije odležavalo (berba 2013.) pa nema one kremoznosti koju očekujemo kod pjenušaca, a nije niti degožirano pa je malo „mutno“, to jest ima talog.
Rezultat te cijele priče je jedno odlično, lepršavo, ljetno vino s divnom kiselinom, lijepo izbalansiranom i sa malo gorčine na kraju, koja odlično paše u ovo ljetno vrijeme. Dok smo ga degustirali, meni je na um odmah pala hladna dinja, ili neko slično voće, mada mislim da bi se odlično složio sa školjkama tipa dondole ili mušule. Sve u svemu, vino koje preporučujem da ga svakako probate.
Nakon pjenušavog rosea kušali smo malvaziju. Ovu sortu, naravno ne treba posebno opisivati, treba samo naglasiti kako u ovoj malvaziji nećete na prvu dobiti sve one cvjetne arome kao kod većine današnjih malvazija, niti ćete naći značajke sauvignona, ni u mirisu, ni u okusu, a to je nešto što posebno cijenim. Tek nakon drugog ili trećeg gutljaja shvatit ćete da pred sobom imate jedno ozbiljno bijelo vino kod kojeg je najznačajnije naglašena mineralnost terroira.
Sivi pinot izdvaja ovu vinariju od ostalih jer je u Istri ionako rijedak. Dobar, izraženih sortnih karakteristika, lijepo izbalansiran i ono što je najvažnije, svaki gutljaj vuče na još.
I na kraju niza, teran. Treba naglasiti, u samom startu, planirate li ga konzumirati, otvorite ga barem sat i pol ranije. Dapače, stavite ga u dekanter. Odlično vino s predivnim voćnim aromama, ne prenaglašenim kiselinama kao kod mnogih terana. Sve u svemu, jedno divno, stvarno ozbiljno vino.
Svakako treba naglasiti kako su i cijene od 50, 60 kuna po boci (kako koja) stvarno pristupačne i, vjerujte, kupivši ta vina dobili ste stvarno ozbiljnu kvalitetu za svoj novac. Nadamo se da će obitelj Bertoša iz Kaldira povećati svoje nasade koji su trenutno na 4ha pa će i količine biti nešto veće, jer ako ovako nastave, trebat će im.
Na kraju, moram naglasiti da me se ipak najviše dojmio pjenušavi sivi pinot. To je vino koje će sigurno naći svoje mjesto u mojoj maloj kućnoj vinoteci.
[icon type="fa|gly" name="camera-retro" size="12" color="blue" align="none"] Galerija fotografija
Eh, da - da ne zaboravim. Kao i uvijek u Sherry'su, nezaobilazna priča: tapasi. Mario nas svaki puta iznenadi nekom novom namirnicom i novom idejom. Tako je i ovaj puta pripremio tapase odlično ih sljubivši s vinima, a ako ćemo ikad birati najboljeg čovjeka u slaganju tapasa, Sherif Mario je kandidat za prvo mjesto. Po izboru namirnica, sljubljivanju, ali i samoj dekoraciji.
Mala preporuka ekipi Sherry'sa - u samom nazivu, uz coffee & wine lab, nađite mjesta i za tapas institut.