Festival VinDel u Mariboru jedan je od meni najdražih vinskih festivala. G.E.T. Report već tradicionalno na ovu priredbu vodi hrvatske novinare. Tako je bilo i ove godine pa je nas desetak veselo i prpošno krenulo prema Mariboru.
Stara trta
Prvo smo, naravno, otišli do Kuće Stare trte, simbola grada Maribora, gdje nam je priču o Staroj trti ispričao sommelier Uroš Grbić.
Stara Trta je najstarija živuća loza na svijetu (trta=trs,loza) - stara je više od 450 godina i kao takva upisana u Guinnessovu knjigu rekorda, a živi razgranata po zidu kuće koja je nekad bila dio gradskih zidina. Kako raste uz samu rijeku Dravu i njeno je korijenje već duboko u dravskoj pjeskovitoj obali; tako je preživjela filokseru, ali i mnoge druge nedaće.
U Kući Stare trte nalazi se muzej s malom vinotekom, u kojem posjetitelji mogu dobro upoznati vinsku povijest Maribora i degustirati vina iz Maribora i okolice. Sama kuća je zanimljivo uređena - po podu i po stropu protežu se mozaik i vitraj koji simboliziraju rijeku Dravu i Staru trtu.
Zanimljivo je da ova loza još uvijek daje rod. Svake se godine održava simbolična berba i ujedno Festival Stare trte, koji posjećuju vinska kraljica Slovenije i njena svita, ali i mnogi uglednici iz svijeta.
Ove je godine s nje ubran čak 71 kilogram grožđa sorte žametovka ili plava frankovka, što je jedna od najstarijih udomaćenih plemenitih vinskih sorata u Sloveniji, a nevelika količina vina pakira se u boce poznatog umjetnika Oskara Kogoja zapremine 2,5 dcl te predstavljaju dragocjeni protokolarni dar.
Uz vinske čaše, običaj je zapjevati. O ljubavi, boli, radosti i istini. Zato je Stara trta dobila svoju himnu. Kako kažu - svi pravi Mariborčani (rođenjem ili srcem) moraju znati himnu Stare trte.
Vinag
Posjetili smo i podrum Vinag u samom centru Maribora. Podrum Vinag, jedan od najvećih i najstarijih klasičnih vinskih podruma u Europi, nalazi se pod Trgom svobode, ali mnogo je veći - 2,5 kilometra dugi tuneli prostiru se na 20.000 m2. Drvene bačve, betonske cisterne, vinske buteljke... ukupno imaju kapacitet 6 milijuna litara.
Najdragocjenija posebnost podruma je zasigurno vinski arhiv, u kojem je spremljeno više od 250.000 butelji najboljih godina. Najstarija butelja, na žalost, nije iz 1847. godine, kada je sagrađen najstariji dio podruma, ali njih nekoliko, 99 godina mlađih (iz 1946. godine) jednako su respektabilne.
U zanimljiv obilazak "mariborskog podzemlja" poveo nas je Gregor Šerbino, voditelj turističke prodaje, a na kraju smo se zaustavili na degustaciji vina Pullus G sladko 777, koje je u limitiranoj ediciji napunjeno povodom 777 godina vinarstva u Ptuju (sada su Vinag i Ptuj pod istim vlasničkim krovom).
VinDel
Ubrzo je došlo vrijeme da se uputimo i na sam festival, koji se ove godine smjestio u hotel Draš, vrlo blizu hotela Habakuk u kojem se festival odvijao proteklih godina. Kako smo se u Habakuku svi već osjećali kao kod kuće, tako je bilo laganih sumnji u to kako će festival izgledati ove godine, u sasvim novom okruženju. Razlika postavke festivala bila je velika, da veća ne može biti; ovogodišnji festival smješten je kompletno u jednu prostoriju, to jest u sportsku dvoranu unutar hotela.
No svaka je sumnja vrlo brzo je nestala.
Ono što posebno krasi ovaj festival već godinama, a to je fantastična atmosfera, ovdje je još više došla do izražaja, jer svi su u istom prostoru koji je, moram priznati bio odlično posložen, s velikim okruglim stolovima na kojima je izlagalo po nekoliko izlagača. Upravo takav pristup festivalu dao je veću širinu prolaza između stolova, a samim tim i veću protočnost ljudi. Tako se nisu stvarale prevelike gužve i čepovi na prolazima, što svakako treba posebno pohvaliti; došli smo uživati u vinu, a ne naguravati se. U svakom slučaju, organizacijski tim s Dejanom Baierom na čelu odradio je još jedan odličan festival.
Još jedna činjenica izdvaja Salon VinDel iz mase: to je vinski festival s, možda, najjačom gastro izložbom. Puno vrhunskih gastro izlagača, tako da uvijek možete probati nešto novo i zanimljivo.
Vina... Naravno da ne možete kušati sva vina na festivalu i tu počinju problemi jer morate pozdraviti stare prijatelje kao što su Zala Šekoranja i njen otac Janez, naravno tu spada i veliki vinar Valter Sirk, da ne govorimo o obitelji Ščurek koji su dimenzija za sebe i da ne nabrajam dalje, da koga ne izostavim. Dok sve njih obiđete, ostaje vam malo vremena da kušate neka sasvim nova vina, ali to su već slatke muke.
Službene čaše Salona VinDel su elegantne, ručno izrađene, kristalne čaše staklarne Rogaška. Njihov velik, lijepo uređen prostor, bio je posebna atrakcija; posjetitelji koju su odlučili zadržati svoju čašu, imali su mogućnost pretvoriti ju u poseban, unikatan suvenir. Priliku smo dobili i mi. Vješta graverka nam je ispunila želju te na naše čaše ugravirala logo G.E.T. Reporta.
Atmosfera je, kao i svake godine, bila odlična; ima nešto u tom festivalu, kao i u VINOcomu, ali o tome sam već pisao; mislim da su ljudi ključni segment ovih priča jer i Dejan Baier, kao i Ivan Dropuljić, oko sebe okupljaju dobre ljude.
Na žalost, na svakom VinDelu sve je manje hrvatskih izlagača ove godine bilo ih je samo nekoliko: Adriatic Shell, Damjanić i Tomaz. Priču o inspekciji i Tomazovom teranu već svi znate pa da se ne ponavljam. Takva predstava stvarno nije bila potrebna, posebice zato što je vino bilo na kušanju, a ne na prodaju, ali inspekcija je došla po prijavi i zakon se mora provoditi kako će sve završiti, to ćemo još vidjeti. Još ću jednom naglasiti da ni organizator Dejan Baier, a ni ekipa iz Vinskih Brbončica, čiji je Klaudio bio gost, s ovom glupošću nemaju ništa. Samo, kako to objasniti našim vinarima iduće godine, jer istini za volju, pojedini mediji su svašta napisali. Tako da je upitno hoće li sljedeće godine netko od naših vinara biti na VinDelu, a trebao bi - barem zbog većine slovenskih vinara koji su Tomazu dali jasnu i glasnu podršku. Slovenija je naše prirodno tržište, kao i mi njihovo i ovakve se gluposti ne bi trebale događati.
U svakom slučaju, G.E.T. Report će svakako biti i na sljedećem VinDelu.
Više fotografija sa Salona VinDel 2016 pogledajte u galeriji.