Subota, 09 Srpanj 2016

VieVinum 2016

Napisao:  Foto: Tomislav Stiplošek i Elvira Belović
(Reading time: 3 - 6 minutes)
VieVinum 2016

Beč, prijestolnica aristokracije i umjetnosti - stvarno je divan grad. Svake druge godine, u Beču se održava vinski festival pod nazivom VieVinum, a gdje drugdje nego u Hofburg palači, u samom središtu Beča. Ove je godine i G.E.T. Report posjetio ovaj vinski festival, za koji kažu da je najveći i najvažniji austrijski vinski događaj.

Kao prvo, već sam dvorac izvana ostavlja impresivan utisak. Kroz njega možete vidjeti svu raskoš Beča. Već na samom startu - iznenađenje! Dolazimo u šator preuzeti press akreditacije i već se unaprijed naoružavam strpljenjem, jer - dok ja njoj objasnim tko sam i odakle, a njemački mi baš i ne ide... Ali ne! Dajem joj svoju press iskaznicu i dobivam akreditaciju u roku 25 sekundi, tako da već tu vidite kako organizacija funkcionira savršeno.

Sam festival je prilično velik, oko 550 izlagača,  tako da odmah shvaćamo da bi trebalo doći na sva tri dana, koliko traje, ako se želi kvalitetno obići cijeli festival. Sad znamo za sljedeći put.

Unutrašnjost palače još je impresivnija nego vanjski izgled.  U tom predivnom, ali i iznimno velikom prostoru, smješteni su izlagači i to po regijama te neke posebne grupe, kao što su vinari koji proizvode vina po Demeter metodi. Sve je fantastično označeno brojevima, putokazima, nazivima  regija i grupa, tako da se možete savršeno snalaziti na festivalu - sve informacije su vam na oku. U stvari, kompletna organizacija je na vrhunskom nivou. Mislim da bi neke detalje koje smo vidjeli, svakako trebalo besramno kopirati na našim festivalima, jer to su zapravo takve sitnice i to toliko jednostavne, da je čudo zašto i mi tako ne radimo.

Kako je festival stvarno na velikoj površini, tako nema pretjerane gužve, a opet, dvorane su prilično popunjene. Naravno, u najvećem broju bili su zastupljeni austrijski vinari, ali bio je i popriličan broj Njemaca,  bilo je i nešto talijana, moglo se probati i zaista odličnih šampanjaca (naravno, iz Francuske), ali smo probali i nekoliko iznimnih austrijskih pjenušaca.

Bila je tu i priča nazvana "Nova Europa", ali o tome nešto kasnije. Kada vidite veličinu ovog festivala i koliko izlagača ima pa kad shvatite da se održava svake dvije godine, zapitate se ima li zaista potrebe za svim tim silnim vinskim festivalima u Ljepoj našoj. Značaj bečkog festivala je vrlo velik u okvirima regije, jer izlaže dobar dio Europe. Kroz razgovore s izlagačima saznajemo da je bilo dosta ljudi iz struke, dakle vlasnika restorana, trgovaca vinima, sommeliera, zastupnika hotelskih lanaca... tako da festival doista ima velik poslovni karakter, što većina naših nema.

Izlagači se iznimno trude biti ljubazni i objasniti vam svoju filozofiju vina. U stvari i publika... Ma, svi su nekako nasmijaniji i srdačniji, ali to možda ima veze sa stanjem u državi; ipak oni bolje žive. Festival u Beču treba gledati kroz prizmu regije, a po broju izlagača i publike, sigurno spada među bitnije vinske festivale.

U svakom slučaju, svi veći vinari trebali bi biti tamo, barem kad smo mi u pitanju. Zašto to govorim? Austrijanci u nemalom broju ljetuju na Jadranu. Dakle, itekako imaju doticaj s našim vinima i jelima, a nije nebitna ni činjenica da dobar dio Hrvata ide na skijanje u Austriju. Povezanost itekako postoji, samo treba brendirati Hrvatsku kao vinsku zemlju pa da nas tako i shvate.

Na žalost, hrvatski vinari bili su zastupljeni u vrlo malom broju i to samo zato jer je tvrtka VinArt organizirala priču koja se bila smiještena u zasebnoj prostoriji i pod nazivom Nova Europa. Tu su trebali smjestiti i vinarije iz Grčke, Mađarske, Slovenije... u stvari cijelu našu regiju. S obzirom na to, naši su bili zastupljeni u većem broju, ali to je, ipak, tek nekoliko vinara. Bili su prisutni Krauthaker,  Kozlović, Matošević, Belje, Iločki podrumi i Saints Hills. Kako je to organitzirana priča VinArta, oni su zadržali pravo sami birati vinarije koje će se predstaviti u Beču i to je sasvim legitimno.

Mene možda malo iritira naziv Nova Europa. Pa još je Napoleon pio naša vina, da ne pričamo o tome koliko su se naša vina pila na bečkom dvoru, a tek priča o Tokaju... Pa nije to baš nova Europa! Ali dobro, shvaćam što je organizator htio reći tim nazivom.

Kako smo mi bili na festivalu u ponedeljak, zadnji dan festivala, a i radni je dan, oslonit ćemo se na riječi izlagača, koji kažu da su zadovoljni posjetom i kvalitetom posjetitelja naših štandovima, a to je na kraju najbitnije.

Bio je u ponedjeljak održan masterclass (to jest, radionica) na temu graševine, ali je bila slaba posjeta, vjerojatno baš zbog ponedeljka; zato ćemo izdvojiti odlično posjećen Masterclass "Meet New Europe wines", koji su vodili Jo Ahearne, Master of Wine i naš Saša Špiranec.

Od naših vinara bio je na VieVinumu još i Rožanić, koji se predstavio na štandu svog austrijskog uvoznika pa je tako imao bolje mjesto na festivalu i zasigurno bolju i kvalitetniju posjetu. Svaka čast VinArtu na njihovoj ideji i snalažljivosti, još su jednom prezentirali Hrvatsku kao vinsku zemlju, ali to je ipak privatna priča. Provjerili smo, naravno -  bilo koji vinar se mogao prijaviti kao izlagač, nema tu nikakvih ograničenja. Zato je pitanje gdje su tu Hrvatska gospodarska komora  i Udruženja vinarstva pri komori. Ako već nisu organizirali skupni odlazak vinara Hrvatske u Beč, zašto nisu barem uputili vinare u njihove mogućnosti, jer kad smo se vratili, neki su nas vinari (i to ne male kuće) pitali tko je to organizirao, zašto ih nitko nije zvao i slično. Dakle, interes postoji. Mislim da je tu HGK morala bolje odreagirati. Beč nam je blizu i sigurno ima interesa za naša vina. VinArt je radio svoju priču i to je za pohvalu, ali također su i komora i udruge vinara trebale bolje reagirati. Nikako da naučimo; zato nas i nema na mapi vinskih zemalja svijeta.

Bilo je i primjedbi da se festival nije dovoljno reklamirao u Hrvatskoj. To je možda točno, ali možda to njima i nije nužno bitno; reklamiraju se u Njemačkoj i Feancuskoj, a u ovom slučaju - mi smo ti koji moraju tražiti.

Ima, ipak, utijeha na kraju... Kažu da je Zagreb mali Beč pa možda, jednog dana, narastemo. Živi bili pa vidjeli! 

Jedva čekam VieVinum 2018! Održat će se u razdoblju od 9. do 11. lipnja 2018., a to će ujedno biti i 20-a godišnjica VieVinuma.

 

 

 

Tomislav Stiplošek

Tomislav Stiplošek glavni je urednik G.E.T. Reporta i predsjednik udruge za kulturu stola G.E.T.

U 2016. godini FIJET Hrvatska u suradnji sa Zborom turističkih novinara HND-a dodijelio mu je priznanje za osobni doprinos popularizaciji i afirmaciji turističkog novinarstva te promicanje etičkih i profesionalnih standarda struke, koje dodjeljuje  u sklopu godišnje nagrade "Marko Polo".