Utorak, 03 Ožujak 2015

Izbor vinske Kraljevine „plave krvi”

Napisao:  Foto: SIlvija Munda
(Reading time: 2 - 3 minutes)
Izbor vinske Kraljevine „plave krvi”

Predstavljeni su prvi konkretni rezultati trinaestogodišnjeg rada na projektu “Klonska selekcija kultivara Kraljevina”. O dosadašnjim rezultatima projekta, kojeg kroz tri faze financiraju Grad Sveti Ivan Zelina i Zagrebačka županija, a provode znanstvenici Agronomskog fakulteta u Zagrebu , govorio je prof. sc. Edi Maletić, koji je detaljno opisao same početke i prve vidljive rezultate. 

Projekt je započeo 2003. godine obilaskom i obilježavanjem svih interesantnih trsova na uzgojnom području Kraljevine. Pregledano je 15.000 trsova, a izdvojeno je njih 192. Provođenjem testa na 4 osnovne viroze, utvrđeno je da Kraljevina ima najmanju zarazu od svih hrvatskih sorti.

Godinu dana kasnije proizvedene su prve sadnice bezvirusnih klonskih kandidata koji su 2005. posađeni u vinogradu Stjepana Puhelek – Purek. Iste godine proizvodi se novih 46 klonskih kandidata koji se u proljeće 2006. godine sade u vinogradu Jarec Stjepana. Nakon selekcije „elitnih“ trsova tj. izbora poželjnih fenotipova i provjere genetičkog identiteta te ampelografske obrade, izdvaja se 16 klonskih kandidata koji ponavljaju elitna svojstva. Bazni sadni materijal proizvodi se 2010. godine, 643 cijepa od 16 najboljih klonova koji se 2011. godine podiže kao matičnjak u vinogradu Željka Kosa.

U periodu od 2011. do 2013. godine projekt je skoro i propao, jer ga tadašnja vlast više nije htjela financirati. Međutim, dolaskom gradonačelnika Hrvoja Košćeca grad je ponovno počeo pomagati projekt i kraljevinu kao prepoznatljivi simbol grada Svetog Ivana Zeline.

Zaključno s prošlogodišnjom berbom odabrana su 4 klona koji su prema sadržaju šećera, kiselina i prinosu pokazali najbolje rezultate. Većina sadnog materijala je rezervirana i ostalo je tek nekoliko tisuća slobodnih cijepova. Svi zainteresirani mogu se javiti u rasadnik Fragaria planta koji obavlja proizvodnju sadnog materijala i gdje možete saznati sve dodatne informacije.

Jedan od postavljenih ciljeva je ostvaren. Izdvojena četiri kandidata idu u postupak priznavanja kako bi u konačnici, za proizvodnju certificiranog sadnog materijala, dobili klonove poznatih karakteristika od kojih će se stvoriti matični nasad najboljih klonova kraljevine pod kontrolom Agronomskog fakulteta. Konačni cilj bit će postignut 2019. godine, a to je prema riječima profesora Maletića, da kraljevina, ne izgubivši svoje glavne karakteristike, postane poznata i priznata sorta, a vino Kraljevine vrhunsko vino.

Utvrđeno je kako postoji statistički značajna razlika između matičnih trsova klonskih kandidata u visini prinosa, dok kod sadržaja šećera i kiselina u moštu te pH vrijednosti mošta nema statistički značajnih razlika. Postoje statistički značajne razlike između godina istraživanja kod gotovo svih klonskih kandidata. Određene razlike utvrđene su i kod uvometrijskih karakteristika grozdova kao i u mehaničkom sastavu. Temeljem dobivenih rezultata izdvojeni najperspektivniji klonski kandidati za daljnju selekciju gdje će se kroz ujednačenim uvjetima potvrditi ove karakteristike.

Kraljevina je sorta vinove loze koja se uzgaja na području sjeverozapadne Hrvatske, a preporučena je sorta u podregiji Prigorje-Bilogora. Na ovom području sorta Kraljevina ima dugu tradiciju uzgoja, međutim uočena je velika varijabilnost biotipova unutar populacije (Mirošević, 2003.). Poznato je kako kod dugotrajnog uzgoja neke sorte bez sustavne selekcije kod vegetativnog razmnožavanja dolazi do pojave unutarsortne varijabilnosti, najčešće je tomu razlog pojava mutacija koje mogu pozitivno ili negativno utjecati na gospodarski važna svojstva (Mullins i sur., 1992.). Virusi i virusima slične bolesti imaju negativan utjecaj na proizvodne osobine vinove loze, a također mogu uzrokovati određenu varijabilnost unutar sorata (Walter i Martelli, 1998.) zbog čega se sanitarnom selekcijom genotipovi koji su zaraženi njima moraju isključiti iz daljnjeg razmnožavanja.

 

 

Tomislav Stiplošek

Tomislav Stiplošek glavni je urednik G.E.T. Reporta i predsjednik udruge za kulturu stola G.E.T.

U 2016. godini FIJET Hrvatska u suradnji sa Zborom turističkih novinara HND-a dodijelio mu je priznanje za osobni doprinos popularizaciji i afirmaciji turističkog novinarstva te promicanje etičkih i profesionalnih standarda struke, koje dodjeljuje  u sklopu godišnje nagrade "Marko Polo".