Ponedjeljak, 21 Listopad 2013

Recepti: Dani Kruha i EkoZona kruščić zalogaji

Napisala: 
(Reading time: 3 - 6 minutes)
Recepti: Dani Kruha i EkoZona kruščić zalogaji

S jesenskim danima stigli su nam i Dani kruha, koji se protežu tijekom cijelog mjeseca Listopada i kojima se obilježavaju dani zahvalnosti za plodove zemlje. Tom prilikom donosimo Vam prigodnu seriju recepata EKOZONA "kruščić zalogaji".

Prilikom spremanja različitih vrta kruha i kruščića, nezaobilazna namirnica svakako su raznovrsna brašna. EKOZONA u svom asortimanu nudi širok spektar različitih brašna: od pšeničnog, kukuruznog, integralnih brašna do pirovog i slanutkovog brašna, koja su pogodnija za osobe koje imaju potrebu za smanjenim unosom glutena. Posebno ističu pirovo brašno, koje je prehrambeno vrlo vrijedno jer sadrži mnogo vitamina, minerala, proteina i celuloznih vlakana.

{jb_iconic_info}Evo ponešto o tim vrstama brašna:{/jb_iconic_info}

{tab=Pirovo

Pir, dinkel ili krupnik jedna je od najstarijih poznatih žitarica, potječe iz Azije. Pir pripada istom redu kao i pšenica, iako je nešto bogatiji bjelančevinama, a sadrži i nezasićene masti, vitamine A, C i skupine B, minerale (kalcij, selen, kobalt, željezo, fosfor, magnezij, kalij, bakar) te vlakna. Pir je veoma otporna žitarica, a uz to tvrda ljuska štiti zrno od zračnih zagađenja pa je pogodan za biološki uzgoj. Iako je pirovo brašno po sastavu slično pšeničnom, ipak se preporuča ljudima osjetljivima na pšenicu, pošto sadrži slabiju vrstu glutena. Budući da obiluje vlaknima pirovo se brašno pogodno je za dijetetsku prehranu, a prisutnost ugljikohidrata, željeza i kalcija čini ga pogodnim za sportaše te osobe oboljele od osteoporoze. Pri pripremi kruha može se koristiti samostalno ili u kombinaciji sa drugim brašnima, a kruh od pirovog brašna smatra se hranjivijim i ukusnijim od pšeničnog kruha. Organsko EKOZONA pirovo brašno bez aditiva i pesticida možete pronaći na policama najbližeg Konzuma u pakiranju od 500g po cijeni od 11,99 kn.

{tab=Pšenično T-550}

Bijelo pšenično brašno (tip 400 i tip 550) dobiva se tehnološkim procesu mljevenja pšenice iz središnjih dijelova pšeničnog zrna (endosperma), sastavljenog najvećim dijelom od Škroba i bjelančevina. Iz tog razloga sadrži manje količine vitamina, minerala i dijetnih vlakana koje se nalaze u vanjskom dijelu zrna. Stoga bijelo brašno po nutritivnoj vrijednosti zaostaje za tamnim brašnima, ali je bitno boljih pecilnih svojstava, pa se često miješa sa sa tamnim brašnima u pripremi raznih pekarskih proizvoda. Ekozona bijelo brašno T-550 od organski uzgojene pšenice bez korištenja aditiva i pesticida dostupno je kupcima Konzuma po cijeni od 11,99 kn za pakiranje od 1 kg.

{tab=Integralno}

Poznato i pod nazivima graham, brašno od cijelog zrna ili prekupa, ovo brašno sadrži sve dijelove pšeničnog zrna, uključujući ovojnicu i klicu, što ga čini najpogodnijim za ljudsku prehranu. Sadrži vrijedna prehrambena vlakna, vitamine B skupine, minerale, fitokemikalije vitamin E te bjelančevine u većim količinama nego što je slučaj kod bijelog i polubijelog brašna. Kruh od integralnog brašna je punog okusa, ali grublje strukture, a u pripremi kruha i peciva preporuča ga se miješati sa bijelim ili polubijelim brašnom u svrhu poboljšanja pecilnih svojstava. Organski uzgojeno Ekozona integralno brašno na policama Konzuma dostupno je u pakiranju od 1 kg po cijeni od 11,99 kuna.

{tab=Kukuruzno}

Kukuruzno brašno je vrlo široke primjene, što najbolje dokazuje činjenica da spaja meksičku kuhinju (tortilje) sa međimurskom (zlevanka). Glavni prehrambeni proizvod od kukuruznog brašna je kruh, a ovo brašno žute boje svoje mjesto nalazi i brojnim tradicionalnim juhama, žgancima, okruglicama, savijačama i sl. Budući da ne sadrži gluten, kukuruzno brašno je pogodno za konzumaciju oboljelima od celiakije, ali zbog nedostatka glutena se ne može koristiti samostalno za pripremu jela od dizanog tijesta. Ekozona kukuruzno brašno samljeveno je od organskog kukuruza, ne sadrži aditive ni pesticide, a dostupan je kupcima najvećeg hrvatskog trgovačkog lanca po cijeni od 17,30 kuna za kilogramsko pakiranje.

{tab=Slanutkovo}

Svoje mjesto u društvu žitarica našao je slanutak, jedini predstavnik mahunarki. Premda ljudi brašna razumljivo povezuju sa žitaricama, postoje i brašna od mahunarki, što je naročito važno oboljelima od celikaije, budući da takva brašna ne sadrže gluten. Kao i ostale mahunarke, slanutak ima nizak glikemijski indeks, visok sadržaj bjelančevina i vlakana, nizak udio masti te je lako probavljiv. Slanutkovo brašno je sastavni dio mediteranske, arapske i indijske kuhinje, pa je dobar za one željne eksperimentiranja u kuhinji. Ekozona slanutkovo brašno je 100% organski proizvedeno, a na policama Konzuma je dostupno u pakiranju od 500 g po cijeni od 19,90 kn.

Jadranka Boban Pejić, predsjednica uprave Biovege i naše prvo ime prirodne prehrane podsjetila je na važnost uravnotežene jesenske prehrane bogate vitaminima i mineralima te izjavila:

"Kako bi organizmu osigurali sve potrebno za održavanje optimalne razine energije, vitalnosti i dugoročno – zdravlja, obratite pozornost da hrana za svakodnevnu prehranu također bude cjelovita tj. da bude što je manje moguće procesirana i rafinirana. U procesu obrade takve rafinirane namirnice gube brojna svoja nutritivna svojstva. Sve ljubitelje cjelovite prehrane pozivam da povodom listopadskih Dana kruha zamijese, podijele i uživaju u vlastito pripremljenom ekološkom proizvodu".

{tab=Predjelo}

Grisini od pira s lanenim sjemenkama

Sastojci:

  • 300 g brašna od pira
  • 1 jušna žlica ulja kokosa bez mirisa
  • 1 čajna žlica praška za pecivo
  • 1 čajna žlica himalajske soli
  • nekoliko prstohvata lanenih sjemenki ili drugih sjemenki po želji
  • voda

Pomiješajte brašno, sol i prašak za pecivo. Polagano dodajte vodu. Mijesite dok ne dobijete tijesto koje se lako oblikuje, glatko je, ne lijepi se za prste i ne osipa se u komadićima. Ostavite neka odleži pokriveno 20-ak minuta na sobnoj temperaturi. Položite tijesto na stol i oblikujte pravilnu "kobasicu" koju potom režite na komade jednake debljine. Namastite prste i dlanove uljem kokosa i oblikujte svaki komad rukama na debljinu drvene bojice i duljinu po želji. Posložite na papir za pečenje namašćen kokosovim uljem i pospite lanenim sjemenkama ili drugim sjemenkama po želji. Stavite u prethodno zagrijanu pećnicu i pecite dok ne poprime zlatnu boju, otprilike 25 minuta na 180°C. Kada se potpuno ohlade zatvorite ih u staklenku s poklopcem da biste očuvali hrskavost. Dobar tek!

{tab=Glavno jelo}

Mediteranske palačinke s povrćem

EKZ mediteranske-palacinke 1

  •  2/3 šalice slanutkovog brašna
  • 2 šalice vode 
  • 2 žlice maslinovog ulja
  • 1/4 žličice morske soli 
  • 1 žlica maslinovog ulja 

Pomiješajte sve sastojke i ostavite ih na hladnom mjestu 30 minuta. Zagrijte pećnicu na 250 stupnjeva. Premažite kalup maslinovim uljem te ga zagrijte u pećnici 5 minuta. Promiješajte smjesu, ulijte je u kalup, vratite u pećnicu i pecite 15 minuta. Pečenim palačinkama dodajte sol i papar i narežite ih na trokute. Servirajte ih uz svježe zeleno povrće ili samo uz svježe povrće i umak po želji poput npr. hummusa.

{tab=Desert}

Prhki keksi od pira

EKZ prhki-keksi

Sastojci:

  • 2 šalice pirovog brašna
  • 150 g margarina 
  • 2 žlice meda
  • naribana korica jednog limuna 
  • 1/2 žličice vanilije

Umiješajte sve sastojke dok ne dobijete tijesto. Pokrijte ga i ostavite u hladnjaku 30 minuta. Razvucite tijesto i kalupima oblikujte i izrežite sitne kekse. Zagrijte pećnicu na 180 stupnjeva, kekse stavite na masni papir za pečnje i pecite ih 20 minuta te ostavite da se ohlade.