Nedaleko središta grada Pečuha, u kulturnoj četvrti Zsolnay, najvećem kulturnom kompleksu srednjoistočne Europe s obnovljenim i preuređenim zgradama nekadašnje tvornice porculana obitelji Zsolnay iz 19. stoljeća, posjetili smo vinski muzej, koji je financirala Europska unija kroz IPA prekogranični program Mađarska – Hrvatska. Glavni je cilj toga projekta bio promocija vinskoga turizma u prekograničnom području te su u tu svrhu provedene mnoge aktivnosti. U samom se muzeju mogu vidjeti sve faze njegovanja i uzgoja vina. Fotografije u prirodnoj veličini glasovitih vinara iz Vilanja (mađ. Villány) ne ostavljaju nikoga ravnodušnim, kao ni najstarija loza (kažu da je starija i od Mariborske vinske trte). Mirisna bačva s uzorcima pruža mnogobrojne vrste mirisa kojima se opisuju vina. Nakon što pomirišete jedan od uzoraka, iz bačve izvučete drvenu karticu na kojoj stoji natpis s nazivom mirisa. Uz bogati prikaz povijesti proizvodnje vina, muzičke note od čepova i neizostavno prijevozno sredstvo s bačvicom (bicikl), možemo reći da u potpunosti opravdava naziv „Winespiration“, tj. wine inspiration.
Kako bismo zaokružili posjet kulturnoj četvrti Zsolnay, svratili smo u popodnevnim satima na značajni Pannon Borrégió Top 25 Kóstolófesztivál. Vinska revija Pécsi Borozó iz Pečuha na čelu s glavnim urednikom Zoltanom Györffyem, koji inače izdaje i Vinski vodič mađarskom panonskom regijom, nakon organiziranoga strukovnog vrednovanja vina panonske vinske regije i proglašenja Pannon Top 25, liste najbolje ocijenjenih vina, osmi je put organizirao i poseban festival – Pannon Borrégió Top 25 – na kojem su renomiranim vinarima dodijeljena priznanja te darovi sponzora Erste Banke i Syngenta. Nakon svečane dodijele priznanja imali smo priliku kušati sljedeća TOP 25 vina:
1) Danubiana Chardonnay, 2014.
2) Kvassay Levente Zöldveltelini, 2014.
3) Tűzkő Birtok Riesling, 2014.
4) Wekler Családi Pincészet Sauvignon Blanc, 2014.
5) Hárs Pincészet Pécsi Illatos Cuvée, 2013.
6) Dúzsi Tamás Szekszárdi Merlot Rozé, 2014.
7) Riczu-Stier Pincészet Villányi Rozé Cuvée, 2014.
8) Takler Borbirtok Kékfrankos Reserve, 2012.
9) Fritz Borház Kékfrankos Prémium, 2012.
10) Brunyai Pince „Árpád“ Kékfrankos, 2011.
11) Lelovits Tamás Pincészete Pinot Noir, 2012.
12) Twickel Szőlőbirtok Gróf Zichy Syrah, 2012.
13) Vitis Pince Cabernet Franc, 2011.
14) Halasi Gergely Cabarnet Franc, 2011.
15) Halmosi Pincészet Cabarnet Franc, 2009.
16) Tűzkő Birtok Merlot, 2012.
17) Tüske Pince Merlot 5BB, 2012.
18) Schieber Pincészet „Matéria Prima“ Merlot, 2012.
19) Schieber Pincészet Cabernet Sauvignon Reserve, 2012.
20) Müller János Cabernet Sauvignon, 2009.
21) Fritz Borház Szekszárdi Bikavér, 2012.
22) Eszterbauer Borászat „Mesterünk“ Cuvée, 2012.
23) Riczu-Stier Pincészet Birtokbor, 2011.
24) Bock Borászat Bock Cuvée, 2011.
25) Hárs Pincészet Cirfandli, 2013.
Vinski kraj Pečuha, Vilanja, Szekszárda i Tolne, poznat po kvaliteti i malim proizvođačima, sve se više uspinje na vinskoj sceni. Asocijacija na vino i Pečuh zasigurno je sorta cirfandli, posebna sorta koja ne postoji nigdje drugdje u Mađarskoj, a u svijetu je još možemo naći samo u Austriji. Zadnjih godina proizvođači dokazuju da od nje mogu dobiti suha vina, isto kao i ona odlična slatka. Uz tradiciju i veliku proizvodnju crnih vina, među kojima je prva rasprostranjena crna sorta bila kadarka, možemo naći i ostale, poput merlota, zweigelta, cabernet sauvignona, cabernet franca, frankovke, portugizca ili pinota crnog. Osim najznačajnijih bijelih sorti poput graševine, rajnskog rizlinga, sauvignon blanca i chardonnaya, nalazimo i odlične tradicionalne mađarske bijele sorte poput cserszegi fűszeres, Irsai Olivéra i juhfarka. Nakon ove predivne vinske priče, ako ste propustili ovaj, preostaje vam dolazak na deveti festival 2016. godine, a nama neizostavan obilazak vinskih podruma te regije, o kojem ćemo više reći neki drugi put.
Srdačan pozdrav iz Pečuha! Živjeli!