Lumblija je autohtoni blatski kolač. Spravlja se od posebnih sastojaka, koji se počinju pripremati i sakupljati u ljeto. Sadrži bademe, orahe, suhice, naranču, limun, varenik... Varenik je najbitniji. "Nema dbre lumblije", kažu domaćice iz Blata, "ako se štedi na vareniku". Vrijeme kada se lumblija tradicionalno peče je doba sjećanja na najmilije, uoči blagdana Svih Svetih te se poklanja obitelji, prijateljima i susjedima. U to se vrijeme organizira i manifetstacija Dani Lumblije povodom koje se stanovnici općine Blato natječu čija je lumblija bolja.
Recept: Lumblija
Kako se radi o izvornom receptu, donosimo ga u originalu. Trebate li pomoć oko značenja nekih riječi, slobodno nas pitajte.
Fotografije su nastale u suradnji s Katarinom Donjerković Baničević iz konobe Zlinje.
TUKA PARIĆAT:
3 kg muke, 80 dkg cukara, 20dkg kvasa, 2 roze mušćade, 2 kesice kanele , 1o kartela vanilin cukara, 2 dkg aniža, 20 dkg poprženih mindela i oraha, 1 bočica ekstrakta, 1 ćikara uja, 1 ćikara varenika, 5 dcl ruma, 2 zlice rakije travarice, malo soli razmućene u mlakoj vodi, koricu lemuna i naranče, suhice od grozja po želji
PARIĆAVANJE:
Posebno se podmisi kvas sa malo cukara, muke, mlika i pusti da se digne.
Zatim se u muku stave svi ostali sastojci, počne se misiti uz polako dodavanje uzdignutog kvasa. Kad se dobro izmisi onda se polako dodaje varenik u kojemu se prin rastopi cukar.
Treba dobro misit i to najmanje po ure. Zatim se pokriju robom, držu na toplo dok ne uzajdu.
Potom se rasčinu i oblikuju u lumbliju. Odlože se na dasku ili trpezu na koju smo prethodno stavili bilu krpu.
Između svakog komada lumblije treba da bude komad robe da se ne prilipu. Zatim pusti da ponovno uzajdu. Kad uzajdu stavu se peć u toplu pećicu na umjerenu temperaturu, 160-180°C.
Nakon što se ispeču, namažu se varenikom. Kad lumblija upije varenik, posme se cukarom u kojega se doda vanelija.
(Rade Kaštropil Culić "Blajska trpeza", Blato, 1995. godine, str 116-117)
U slast!