Srijeda, 17 Svibanj 2017

Damir Vujnovac: Dječji glas iz Sahare

Napisao:  G.E.T.
(Reading time: 2 - 3 minutes)
Damir Vujnovac: Dječji glas iz Sahare

O životu naroda Saharawi, razmještenom po izbjegličkim gradovima duž saharske pustinje, govorio je varaždinski putopisac Damir Vujnovac. Iste večeri, u  zagrebačkom Red red wine baru predstavljena je i knjiga 'Glas iz Sahare' kao dio humanitarnog projekta ‘Saharawi – dječji glas iz Sahare’.

Damir Vujnovac: Dječji glas iz SahareDamir Vujnovac: Dječji glas iz SahareSlušajući priču o ljudima koji više od četrdeset godina žive u izbjeglištvu, Varaždinac Damir Vujnovac odlučio je upoznati narod Saharawi te je krenuo u saharsku  pustinju. Jednom godišnje tamo se organizira Saharski maraton u kojem sudjeluju avanturisti i humanitarci iz cijelog svijeta kako bi skrenuli pažnju na taj narod i uvjete  u kojima živi. U maratonu koji vodi kroz pustinjsku stazu dugačku 42 kilometra, odnosno polumaratonu od 21 kilometra, može sudjelovati svatko tko to može ili želi, a  u rano proljeće 2016. godine Damir je, među ostalih 450 sudionika, bio jedini predstavnik Hrvatske.

U Saharu se vratio i ove godine donijevši narodu Saharawi, a posebno djeci koju je tamo imao prilike upoznati, i prvu knjigu u trojezičnom izdanju na arapskom,  hrvatskom i engleskom pod naslovom ‘Glas iz Sahare’. Svoja razmišljanja i pokoji živopisan detalj o životu i svojim željama na njezine su stranice utisnula djeca  saharske pustinje koja, unatoč uvjetima kakve mi teško možemo i zamisliti, ne skidaju osmijeh s lica.

Damir Vujnovac: Dječji glas iz SahareDamir Vujnovac: Dječji glas iz SahareNo, unatoč teškim uvjetima u kojima odrastaju, sva djeca idu u vrtić ili u školu te je pismenost stanovnika Saharawija na visokih 95 posto, što je rijetkost i u daleko  naprednijim zemljama. Kako smo imali prilike vidjeti na Damirovim fotografijama, djeca do škole hodaju gazeći pustinjski pijesak s ruksacima na leđima, na  temperaturama koje često dosežu oko 50 Celzijevih stupnjeva.

Posebno ih veseli, doznajemo od našeg predavača, kada s prijateljski nastrojenim strancem zaigraju mali nogomet, pa se nakon svega počaste pokojim Kiki bombonom  koji im je pristigao s drugog kraja svijeta. Upravo iz takvog neposrednog i srdačnog druženja nastao je i Damirov autorski projekt ‘Saharawi – dječji glas iz Sahare’, čiji  je najvažniji cilj zbližavanje tamošnje djece i djece iz hrvatskih škola koja su saharskim mališanima poslala svoje poruke prijateljstva i crteže koji su u Sahari  predstavljeni na izložbi.

Više o ovom humanitarnom projektu pogledajte na facebook stranici Dječji glas iz Sahare.

Predavanje i promociju knjige 'Glas iz Sahare' podržao je Red red wine bar,  čiji je chef Drago Bošnjak pripremio ukusne zalogajčiće s humusom začinjene čilijem i zelenom paprikom, uz vrhunsku graševinu i pjenušac Kutjeva d.d.

Zagrebačka publika s velikim je zanimanjem ispratila priču o narodu Saharawi, popraćenu autentičnim fotografijama života u pustinji, do iduće prilike u kojoj će nam  Damir Vujnovac prenijeti svoje nove putopisne doživljaje i iskustva.