Petak, 23 Travanj 2021

Prirodoslovni muzej u Beču zakoračio u treću dimenziju

Napisao:  G.E.T. NHM Wien
(Reading time: 1 - 2 minutes)
Prirodoslovni muzej u Beču zakoračio u treću dimenziju

Na online platformi Sketchfab dostupno je desetak izložbenih primjeraka bečkog Prirodoslovnog muzeja u 3D prikazu što omogućuje njihovo promatranje iz potpuno nove perspektive. U sklopu istraživačkog projekta kontinuirano se skeniraju novi eksponati kao i neizloženi fundus. 

Prirodoslovni muzej u Beču jedna je od najstarijih izvansveučilišnih istraživačkih institucija u Austriji, a njegove zbirke sadrže više od tri milijuna izložbenih primjeraka te su važan izvor informacija. Za proučavanje ovih nerijetko jedinstvenih objekata zbog njihove je prirode ključno korištenje neinvazivnih metoda. Mikro-računalna tomografija, poznata i kao mikro-CT, upotrebljava rendgenske zrake za prikupljanje podataka o predmetu te ih rekonstruira u 3D model bez oštećenja originalnog objekta. Time se omogućuje detaljno proučavanje i 3D vizualizacija struktura kostura te unutarnjih struktura arheoloških, bioloških i geoloških uzoraka.

U sklopu projekta „MicroMus: Unlocking the Microcosm – Micro-CT Analyses in Museum Collections“ tom se metodom skeniraju izloženi predmeti kao i neizloženi fundus iz bečkog Prirodoslovnog muzeja. Prvih 20 modela sada je dostupno u 3D-u na online platformi Sketchfab i na službenim stranicama muzeja, a njihov će se broj u narednom periodu povećati jer muzejski djelatnici pomoću kompaktnih 3D skenera kontinuirano stvaraju nove modele. Njihov je cilj najprije skenirati 100 najpopularnijih muzejskih primjeraka, a nakon toga i objekte važne za trenutačna istraživanja kao i neizložene predmete iz zbirki koji će na taj način postati dostupni široj javnosti.

3D prikazi omogućuju promatranje muzejskih predmeta iz potpuno nove perspektive, ističe voditelj projekta dr. Andreas Kroh. Uz 3D modele stoje i brojne informacije o samim predmetima. Tako ljubitelji Prirodoslovnog muzeja tijekom trenutačne izvanredne situacije mogu istraživati njegov fundus iz udobnosti vlastitog doma.

Projekt financira Austrijska agencija za promicanje istraživanja (FFG).

3D modele možete pronaći na sljedećoj poveznici: https://www.nhm-wien.ac.at/museum_online/3D.