Je li vam se ikada dogodilo da ste otišli na sastanak u vinariju i, umjesto dva sata, ostali puno više? Vjerujem da je.
Jedna od takvih vinarija je vinarija Clai, pogotovo kad vrijeme provedete s dva genijalca, enologom Dimitrijem i samim stvaraocem veličanstvenih Clai vina, gospodinom Giorgiom Claijem.
Taj osebujni gospodin i njegova gospođa Vesna su me osvojili na prvu, kada sam na jednom eventu ponizno došla do njih i rekla im: "Bila bi mi iznimna čast upoznati Vas." Sada, godinu dana kasnije, sjedimo skupa, satima pričamo anegdote, Giorgio Clai priča o vinima, a ja upijam kao spužva sve, praćeno s divnom energijom i smijehom. Ovaj sastanak je bio poseban i moram napomenuti da imam najljepši posao na svijetu; družim se i upoznajem divne ljude, jedem fino i kušam vina - najfinija na svijetu, a naša... Meni dosta.
Zahvalna sam na svakoj minuti i na svakoj rečenici tim izvanrednim stvaraocima koji stvaraju tu svetu kapljicu i posvete mi svoje vrijeme i znanje.
Zbog svega toga što treba napraviti da nam vino dođe u čašu i da ga kušamo, na vino u butelji gledam s velikim poštovanjem; samo stvaraoci - vinar i enolog znaju koliko ljubavi, truda i rada treba proći da kušamo i guštamo u toj plemenitoj tekućini.
Vinarija Clai se nalazi nedaleko grada Buje, u seocu zvanom Brajki, Krasica.
Clai je poznat po tome da grožđe prerađuje u vino na prirodan način bez dodavanja enzima, kvasaca ili malolaktičke bakterije.
Dva njegova najtraženija vina su Refošk Brombonero i Muskat Tasel kojih trenutno ni sam vinar više nema, ali mi čekamo.
Pisat ću Vam o jednoj posebnoj kupaži:
Ottocento crni 2016.
Kupaža autohtonog istarskog refoška i merlota koji se izvrsno prilagodio u Istri.
Vinogradi se nalaze u blizini vinarije i posađeni su na bijeloj zemlji (glina) koja daje specifičnu mineralnost vinu.
Berba je ručna, a vina odležavaju najmanje dvije godine u velikim hrastovim bačvama od 1000 do 2500 litara.
Vino je bistro, duboke rubin crvene boje s ljubičastim diskovima, vrlo gusto.
Na nosu čist i intenzivan miris, aromatičan; što se vino više otvara, dolaze arome zrelog voća - borovnice, crni ribizl, višnje, suhe šljive, začinske note vanilije, na kraju ima i kave i kakaa.
Vino je suho, toplo, meko, ima savršen balans tanina, kiselina i alkohola.
U okusu dominira zrelo voće, vanilija, kava i kakao; ima fini dugi after taste.
Ovo vino bih poslužila na 18°C uz domaće njoke sa šugom od boškarina.
Tko želi znati više:
Ottocento crni 2016. je vino koje ima potencijal za starenje 15+; moj savjet: čuvajte neko vrijeme barem dvije boce. Živjeli!