Dogovorila sam sastanak u Vinariji Benvenuti, nedaleko Motovuna, u mirnom mjestašcu zvanom Kaldir. Čim sam došla na odredište, dočekala me topla dobrodošlica, u skladu s epidemiološkim mjerama.
Kušala sam sve od svježe Malvazije, Anno Domini Malvazije, Anno Domini Terana, do San Salvatore Malvazije, Muškata, Terana…
O Santa Elisabetta Teranu smo pričali jako puno, baš kako to vino i zaslužuje,no danas Vam neću pričati o tom divnom Teranu iz 2016., nego o vinu koje je za mene iznenađujuće otkriće.
Benvenuti, Caldierosso 2018.
Caldierosso je kupaža Terana, Merlota, Tempranilla i Nebbiola. Teran je baza, a ostale tri sorte grožđa dolaze s položaja Santa Elisabetta.
Svaka se sorta odvojeno bere, vinificira i macerira, poslije se kupažiraju te vino odležava godinu dana u velikim drvenim bačvama.
U razgovoru s Albertom Benvenutijem naučila sam da posjeduju 20 hektara vinograda na bijeloj zemlji, s tri različita položaja na različitim nadmorskim visinama: 150 mnv, 200 mnv i 300 do 400 mnv.
Braća Benvenuti su postigla izvrstan balans četiri karakternih sorata, tako da je svaka sorta dala svoj najveći potencijal i uspjeli su, sa srcem i dušom kao i svako svoje vino, proizvesti jedinstveni Caldierosso.
U vinu dominiraju arome bobičastog voća i začinskih nota.
Vino je s 13 posto alkohola, jake strukture, ali istodobno meko i pitko – traži čašu više.
Poslužila bih ovo vino na 16 do 18 °C uz crveno meso, a po ljeti bih ga se usudila malo ohlađenog sljubiti uz Škarpinu i pečenu papriku, oboje s gradela.
Moja topla preporuka i za zimske i za ljetne dane.
Tko želi znati više:
Santa Elisabetta je položaj na 330 mnv s visokim udjelom lapora i vapnenca – zato vina imaju svježinu i izraženu mineralnost - mi sommelieri volimo reći „vino je živo“, jer zaista i jest.
- Berbe su sve ručne; većina kvasaca su divlji, nastali fermentacijom kožice.
- Moje pitanje je bilo zašto nemaju oznaku EKO proizvodnje - rekli su da rade na tome.
- Mi se jako veselimo!