Festival s dvije adrese – Hotel Radisson Blu, Splitu 24-25.04 i Kačićev trg u Makarskoj 01-02.05. ponudio je više od 450 etiketa vina iz cijele Hrvatske. U Splitu su se družili pretežno profesionalci, a u Makarskoj je u formatu kasno popodnevnog i večernjeg programa najširoj javnosti bilo ponuđeno uživanje u vinu i zabavnim sadržajima.
Ovogodišnji Dalmacija Wine Expo skupio je u Splitu, Hotel Radisson Blu, 24 i 25.04. oko 450 etiketa vina iz cijele Hrvatske uz nazočnost oko stotinjak vinara. Vinari su se prvenstveno predstavili poslovnoj javnosti jer je splitski dio festivala namijenjen upravo njima – distributerima, uvoznicima, sommelierima, chefovima, novinarima, opinion makerima. Na listi akreditiranih posjetitelja bilo je nešto više od 300 osoba koje su uz mogućnost da vina kušaju u miru te izravno popričaju s vinarima mogli posjetiti niz radionica, Tijekom dva dana održano je ukupno 6 radionica, a u petak 24.04. u šest renomiranih splitskih restorana održane su gourmet večere. To su poimence Kadena, Zrno Soli, Bokeria, Paradigma, Adriatic Grašo, Caper grill hotela Radisson blu.
Festival u Splitu posjetila je Jennifer Docherty, glavna buyerica britanske distributerske kuće Liberty koja je specijalizirana za HoReCa tržište. Gđa Docherty je nedavno dobila titulu Mastera of Wine, najprestižnije priznanje za vinske profesionalce. Na Dalmacija wine expo je došla zbog interesa da se hrvatska vina uključe u portfolio Libertyja.
Kao jedan od predavača na radionicama, hrvatskoj se publici predstavio Miquel Hudin koji je kasnih 90-tih započeo svoju vinarsku karijeru u vinariji oskarovca Francisa Forda Coppole, na povijesnom imanju Inglenook. U 2007. godini, nakon opsežnog putovanja po cijelom Balkanskom poluotoku pokrenuo je seriju turističkih vodiča Vinologue kojima je cilj učiniti vino svrhom turističkog putovanja. Trenutno boravi u Barceloni gdje piše za različite web stranice i publikacije, ocjenjuje vina i radi kao regionalni vinski konzultant.
S talijanske strane stigao je Roberto Bartolomeo Lepori, član talijanske udruge sommeliera i novinar za neke od ponajboljih talijanskih specijaliziranih vinskih magazina kao što su Bibenda i Vitae. Na festivalu je bilo više američkih distributera, te predstavnici 40-ak srpskih medija.
Tijekom dva dana, splitski dio festivala je posjetilo oko 1500 posjetitelja dok se u Makarskoj uz vina i glazbu družilo njih preko 3500.
Posebno izdvajamo zanimljive i edukativne radionice, od kojih je Perfect Match radionica koju nikako ne propuštamo. U nastavku donosimo pregled održanih radionica. Posebno su zanimljiva bila predavanja Saše Špiranca i Nine Levičnik, ali i zabavan pristup Taste of Croatia koji nam svaku put donosi nešto novo. Ipak, nikako ne treba zanemariti ni radionice s pogledom preko granice...
Perfect Match, Andrej Barbieri & Saša Špiranec
Uz jela koja je priredio Andrej Barbieri, MasterChef, vlasnici restorana, sommelieri i predstavnici medija ocjenjivali su vina kroz njihovo sljubljivanje s tipičnim predstavnicima dalmatinske kuhinje. Pobjednici po slijedovima su:
slijed 1: GRABOVAC BRUT N/V & Burrata i sirovi gambero rosso
slijed 2: JAREC KURE PINOT BIJELI 2013 & Carpaccio od sabljarke sa salaticom i narančom
slijed 3: CRVIK MALVASIA DUBROVAČKA TEZORO 2013 Capesante s krumpirom i tartufatom
slijed 4: BIBICH R6 RISERVA 2013 & Raviol od biserke u vlastitom umaku
slijed 5: KORLAT BELJE 2011 / STINA PLAVAC MALI MAJSTOR 2011 & Black angus obrazine i palenta kumpirica
slijed 6: GALIĆ GRAŠEVINA LEDENA BERBA 2011 & Male rapske torte sa slastičarskom kremom
Potencijali top plavaca iz berbe 2012. Saša Špiranec
Premijerno kušanje selekcije ponajboljih plavaca s cijenjenih položaja širom Dalmacije, radi procjene kvalitete, stila i potencijala za odležavanje 2012. godišta.
Vina:
1. Kaštela, Vuina, Plavac mali, barrique 2012.
2. Brač, Senjković, Bosso 2012.
3. Brač, Stina, plavac mali, Majstor 2012.
4. Hvar, Vujnović, Ivan Dolac 2012.
5. Hvar, Tomić, Plavac mali, barrique 2012.
6. Hvar, Zlatan plavac Grand cru 2012.
7. Komarna, Rizman, Plavac mali 2012.
8. Komarna, Saints Hills, Sv. Roko 2012.
9. Pelješac, Madirazza, Dingač 2012.
10. Pelješac, Marlais, plavac mali, Škrapa 2012.
11. Pelješac, Skaramuča, Dingač 2012.
12. Pelješac, Saints Hills, Dingač 2012.
13. Pelješac, Korta Katarina, Plavac mali 2012.
14. Pelješac, Bura, Dingač 2012.
15. Pelješac, Goranko Poljanić, Dingač 2012.
Vino i arhitektura, s čašom kroz vinsku arhitekturu. Nina Levičnik, arhitektica i sommelierka
Radionica je propitkivala utjecaj i izričaj vinske arhitekture na izgled i stil vina. Voditeljica je dala pregled vinske arhitekture s kušanjem odabranih vina iz proslavljenih podruma suvremenih vinskih arhitektura.
Furešti u Dalmaciji. Morana Zibar, Lada Radin, Goran Zgrablić (Taste of Croatia)
Radionica je na primjerima nekih od najpoznatijih i najraširenijih svjetskih sorti - kao što su chardonnay, merlot, grenache, cabernet sauvignon, syrah - promatrala kako su se iste udomaćile na različitim lokacijama u Dalmaciji.
Vinska karta Srbije. Igor Luković, urednik magazina Vino i fino
Retrospektivnom šetnjom kroz vinske regije Srbije i kušanjem vina od autohtonih i internacionalnih sorti s jakim pečatom podneblja u kojem se gaje, prikazale su se raznolikosti i potencijali srpskih vina, te osnovni stilovi i neke od najpoznatijih vinarija.
Vina:
- Kovačević brut 2009. Fruška gora
- Tri Morave 2013. Temet, Jagodinsko vinogorje
- Graševina 2013. Molovin, Fruška gora - zapad
- Pinot blanc 2013. Zvonko Bogdan, Subotica
- Trijumf Gold 2012. Aleksandrović, Šumadija
- Vrtlog 2013. Janko, Smederevo
- Babaroga 2014. Bjelica, Fruška gora - istok
- Kadarka Fantazija 2011. Tonković, Horgoš
- Prokupac Ivanović 2012. Župa Aleksandrovačka
- Sub Rosa 2008. Župa Aleksandrovačka
- Probus Milanović 2012. Surduk
- Matalj Kremen 2013. Negotin
Katalonija i Dalmacija, sličnosti i razlike. Miquel Hudin, Vinologue
Na radionici su se usporednim kušanjem triju uspješnih vina Katalonije i triju vina iz Dalmacije tražile sličnosti i razlike između dviju povijesnih vinskih regija.