Otok Korčula, divan i predivan, zelen i pitom, a opet skupa s morem zna biti grub i divlji. Otok je to koji mi je posebice prirastao srcu, koji je točno razlog ne znam ni sam, ali vinska priča Korčule je sigurno jedan od razloga.
Naravno, kraljevi vina na Korčuli su Pošip i Grk, pa onda sve ostalo. Međutim, u ovom tekstu nećemo baš puno o sortama, više ćemo o ljudima.
Postoje na tom otoku dva mlada, možemo reći i mala vinara, od kojih jako puno očekujem. Imaju oni iza sebe već neke rezultate, posebno Petar, ali njihovo vrijeme tek dolazi - riječ je o Petru Bačiću i Frani Didoviću.
Ok, ne znam s kojim da krenem; ništa, ako je pismo Petar, a glava Frane - ide, ide, ide - eto ga, glava dakle, Frano Didović.
Vinarija Didovinka, u kojoj je Frano sve više alfa i omega, nalazi se u Smokvici. Možemo reći da je to trenutno mala vinarija; imaju nešto hektara svojih vinograda i, naravno, nešto uzimaju u zakup.
Frano koji je školovani enolog trenutno ima samo jednu veliku želju - tehnološki unaprijediti vinariju. Vina koja trenutno proizvode su vrlo korektna, vrlo sortna i užitna, bez ikakvih mana, ali za korak više koji Frano želi treba i bolja tehnologija.
Ipak, vidi se potpis mladog vinara - kroz sva vina provlači se ta neka ista prepoznatljiva nit.
Vina su vrlo čista i precizna, rekli bi pomalo ozbiljna. Franina vina imaju u sebi nešto duboko, imaju izražen vrlo ozbiljan karakter. Kada kušate njegova vina htjeli, ne htjeli, u jednom trenu ćete zastati i početi razmišljati o njima.
Naravno, Frano voli ozbiljna vina - odležana, macerirana vina koja imaju složenu strukturu i dubinu i u budućnosti, njegova će vinarija raditi baš takva vina.
To što voli takva vina i nije neko čudo i sam Frane je takav – miran staložen i odmjeren - na svako pitanje koje mu postavite dobro će razmisliti prije odgovora. Iz svakog svog vina pokušava izvući najbolje što može s trenutnom tehnologijom, zna točno što mu fali, ali ne žali se. Polako i sigurno ide svojim putem.
Svega toga ne bi bilo da nema podršku obitelji jer njegovi roditelji su započeli proizvodnju vina i postavili vinariju na jedan nivo te mu stvorili dobre temelje na kojima može graditi lijepu vinsku priču.
Frano želi tehnološki napredak, ali i poštuje tradiciju tako da ne sumnjam da će iz svake sfere uzeti najbolje i stvarati vina kakva želi. Stasit je ovo momak, čvrstih stavova i jasnih ciljeva pa će takva biti i njegova vina.
Poigrat će se opcijama koje vino pruža i pokušati dobiti što bolje vino, ali osnova će naravno biti moćna vina izraženog karaktera.
Osobno od Frane Didovića puno očekujem u budućnosti; iz njegovog podruma izlazit će šampionska vina i da, baš se veselim mogućnosti da pratim njegov razvoj.
Za razliku od Frane Didovića, Petar Bačić je već pomalo znano ime u svijetu vinarstva što je i logično jer je nešto i stariji i iskusniji.
O Petru sam već pisao i, za razliku od Frane, Petar je nekako plah i tih. Ima u njemu neka umjetnička crta. Mene najviše podsjeća na more - tih, nježan i mio, ali se u njemu krije ogromna snaga koju će pokazati kad to bude trebalo i kad ju najmanje očekujete.
Petar je skloniji laganijim vinima lepršavog stila i nježne elegancije.
Elegancija je pridjev koji možda najbolje opisuje njegova vina. Sva su nježna, pitka, izuzetno užitna i vrlo čista. Ono što je bitno je da su mu vina izrazito sortna i vrlo lijepo izbalansirana. Kada ih kušate onako redom, vidjet ćete njegov potpis u svakoj čaši.
Petar je vinar koji ima izgrađen vrlo prepoznatljiv stil i ako smijem reći, jako dobar stil.
Još jedna stvar - u budućnosti bi u svom vinskom opusu trebao imati samo autohtone sorte.
Pričati o njihovim vinima, a ne spomenuti etikete bio bi grijeh - to je predivna priča! Tonka Lujanac se u dizajnu poigrala raznim cvijećem, biljem i naravno, lozom i dobila je etikete koje meni osobno savršeno prezentiraju njihova vina.
Sjedeći na terasi Petrove vinarije koja se nalazi u Črnjoj Luci nedaleko od Blata, koja ima pogled od milijun dolara, i uživajući u njegovim vinima, ne možete ne zaključiti kako je život lijep, ma što lijep, predivan.
Petar je vrlo ustrajan lik, a svoju umjetničku stranu izražava kroz vina - konstantno se igra, pokušava nešto novo i bolje, naravno pazeći da pritom ne naruši već stečenu kvalitetu.
Ipak meni osobno njihova najbolja priča je pjenušac koji je iznimno dobar, ne samo za prilike Dalmacije, već cijele Hrvatske. Dobro, možda sam tu malo pristran jer u taj pjenušac upleteni su malo i moji prsti, ali to vam je samo jedan razlog više da ga probate i vidite jesam li u pravu. Vjerujte, kad ga probate, zaljubit ćete se u njega.
Petar je od Cetinke, njihove autohtone sorte, uspio dobiti svježinu i lepršavost kakva se rijetko viđa u Dalmaciji, ali to je samo dokaz da treba sanjati i ostvarivati svoje snove. Trenutno rade na tome da se nađu na tržištu u Zagrebu, a kad se nađu, vrlo brzo će ga i osvojiti.
Vinarija Bačić je mjesto koje jednostavno morate posjetiti!
Imaju oni i smještaj i sve što vam treba. Vjerujte mi, Petar Bačić je vinski sanjar s kojim ćemo svi zajedno u budućnosti dosanjati predivne i velike vinske snove.
Dodatne informacije:
Vinarija Didovinka
Osobna karta vinarije Didovinka
Adresa: Smokvica 253, 20272 Smokvica, Korčula
Vinarija osnovana: 2011. godine
Hektari vinograda: 1,5 ha
Etikete: Pošip Didovinka, Rukatac Didovinka, Plavac mali Didovinka, Rosé Didovinka (plavac mali)
Godišnja proizvodnja: 10 000 litara
Sorte: pošip, rukatac, plavac mali
FB: https://www.facebook.com/Vinarija-Didovinka-818417711649149/
Mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Smokvica
Smokvica je općina u Hrvatskoj, na otoku Korčuli.
Općina Smokvica sastoji se od četiri naselja: Smokvica, Brna, Vinačac (Vinašac) i Blace (Blaca). Glavno naselje je Smokvica gdje živi oko 2/3 stanovnika općine.
Na području Smokvice nalazi se nekoliko plodnih polja a najveća su Kruševo, Prapratna, Stiniva, Banja, Sitnica, Livin dol i Čipojino polje.
Udaljenost od Korčule: 29 km
Stanovništvo (2001): 1.012
Zanimljivosti: toreta, crkva sv. Andrije, crkva sv. Petra, crkva Gospina očišćenja, Kumpanija
Aktivnosti: pecanje, berba grožđa i maslina, biciklizam, planinarenje, jedrenje, ronjenje, tenis,…
Dan Općine Smokvica - blagdan Gospe Kandalore (02.veljače)
Pošip
Pošip je sorta bijelog grožđa, koja se uzgaja na jugu otoka Korčule. Pošip je prvo hrvatsko bijelo vino sa zaštićenim geografskim podrijetlom, zaštićeno 1967. godine. Najbolje uspijeva na zaklonitim položajima Čare i Smokvice.
U posljednje vrijeme pokazuje tendenciju širenja i u druga dalmatinska vinogorja pa ga tako sporadično nalazimo na otoku sv. Klementu (Pakleni otoci), Hvaru, kod mjesta Putnikovići na poluotoku Pelješcu, na Korlatu (Ravni kotari), na Braču (Smrčeva luka) i na padinama Biokova iznad Brela. Rano dozrijevanje omogućuje mu širenje i u manje topla dalmatinska vinogorja.
Vino je blistave, slamnato - zlatnožute boje, teško se i gusto ljulja u čaši u kojoj ostavlja gusti trag, visokih alkohola (13-14,5 %) , punog i osebujnog okusa sa svojstvenom aromom suhih marelica i smokava. Radi umjerenih kiselina savršeno pristaje uz sva jela od ribe, školjaka i bijelog mesa. Najbolje je kada je servirano na 12-14 °C.
Vinarija Bačić
Osobna karta vinarije Bačić
Adresa: Črnja luka 7, 20271 Blato - Otok Korčula - Hrvatska
Sorte grožđa: pošip, cetinka, dubrovačka malvasija, syrah, cabernet sauvignon, plavac mali, syrah
Etikete vina: Pjenušac Pjer Cetinka brut, Cetinka Bačić, Kalina cuvée, Pošip Bačić, Rosé Bačić, Kampijun cuvée, Cabernet sauvignon, Prošek Bačić, Syrah,
Sorte maslina: lastovka i drobnica
Ponuda sadržaja i programa: berba grožđa, berba maslina, degustacije vina uz jednostavna tradicionalna jela (potrebna najava), ručkovi i smještaj s doručkom ili polupansionom u tri moderno uređena apartmana visoke kategorije.
Radno vrijeme vinarije: 09-22 sata
Kontakt: t. +385 (0)20 841 129
Web: vinarijabacic.com
Osobna Karta Blato
Blato je gradić u središtu otoka Korčule.
Stanovništvo: 3600
Zanimljivosti: Kumpanjija, Etno kuća Barilo, Župna crkva Svih Svetih, biciklističke staze kroz vinograde i maslinike, Crkva Gospa od Poja, Svetište Blažene Marije Propetog Petković, Aleja lipa, Arheološki lokalitet Kopila,…
Kultura i zabava: Blatsko ljeto (srpanj-kolovoz), Bitke na Giči - mačevalački ples Kumpanija, Tjedan Blata (23. - 28. 4.), Klapsko pjevanje (svakog se kolovoza odvija Susret klapa Dubrovačko-neretvanske županije); Poklade - karneval (od Tri kralja 6. siječnja do Čiste srijede),…
Blatska Lumblija - starinski kolač nastao u Blatu na otoku Korčuli. Priprema se već gotovo dvjesto godina, a priča o njegovu nastanku seže u doba Napoleona.
Na području Općine Blato postoji preko 40 km pješačkih staza i preko 140 km dugih biciklističkih staza
TZ Blato: https://tzo-blato.hr/
Cetinka
Cetinka je autohtona hrvatska bijela sorta. Uglavnom se uzgaja na Korčuli, a smatrala se sortom osrednje kakvoće i vinificirala s ostalim sortama. Obitelj Bačić ju je među prvima vinificirala monosortno i doila nježno, svježe, lagano i lepršavo vino. Boja mu je zelenkasto-žućkasta. Sadrži oko 12% alkohola i oko 5g/l ukupnih kiselina.
Ostali nazivi: Cetinjka, Potomkinja, Poserača, Blatka, Blatska, Cetinka bijela, Blajka.