Ispiši ovu stranicu
Srijeda, 25 Studeni 2015

Hrvatska i Slovenija za očuvanje rukotvorskog nasljeđa (ROK 4)

(Reading time: 4 - 8 minutes)
Hrvatska i Slovenija za očuvanje rukotvorskog nasljeđa (ROK 4)

U okviru 3. javnog poziva operativnog programa Slovenija- Hrvatska 2007.-2013. sredstvima EFRR-a (Europskog fonda za regionalni razvoj) sufinanciran je ROK 4 - projekt hrvatskih i slovenskih partnera čija je svrha sistematično očuvanje rukotvorskog nasljeđa prenošenjem znanja sa starije na mlađu generaciju, osposobljavanje novih nosioca rukotvorskih zanata te upoznavanje s kulinarskim tradicijama pograničnih područja. 

Partnere u projektu čine Ljudska univerza općine Šentjur, Ljudska univerza Kočevje, Turistička zajednica općine Štrigova, Turistička zajednica općine Marija Bistrica, a njegov završetak planiran je krajem ožujka 2016. godine.

U projekt je uključeno ukupno preko 200 osoba, a aktivno se kroz radionice educira 48 mladih osoba. Kroz cijeli projekt se mlađim generacijama nastoje prikazati dva stara zanata: jedan, koji je danas još živ i prakticiran od određenih obrtnika i jedan, specifičan za svako partnersko područje, a koji izumire. 

Svaki od partnera u projektu predstavlja svoj specifični zanat:

Šentjur  - pletarstvo (izrada košara i drugih pletenih predmeta)

Kočevje - intarzija (izrada predmeta od drva tehnikom mozaika)

Štrigova - kovaštvo (izrada predmeta od željeza)

Marija Bistrica – izrada drvenih igračaka i licitara

Na taj je način projektom uspostavljeno partnerstvo na širem pograničnom području koje obuhvaća područja uz istočnu i južnu granicu između Slovenije i Hrvatske: Savinjsku regiju, jugoistočnu Sloveniju, Međimursku i Krapinsko-zagorsku županiju.

Naime, pogranična područja Slovenije i Hrvatske njegovala su (i još uvijek njeguju) slične oblike raznih kulturnih i obrtničkih tradicija. Stari zanati su skoro identični i međusobno se razlikuju tek u tehnikama ili u upotrebi različitih materijala. 

U prošlosti su na cijelom području brojni rukotvorski zanati imali važnu ekonomsku i socijalnu ulogu za lokalno stanovništvo. Sirovine i materijale za proizvode rukotvorci su dobivali iz prirodnog okoliša te su ih prilagođavali svakidašnjim ekonomskim potrebama ruralnog područja i gradskih naselja. Paralelno s društvenim i gospodarskim razvojem danas se s pojedinim rukotvorskim zanatima bavi sve manje ljudi, dok mladi ne pokazuju interes za njih. Uz intervenciju struke krenulo se s projektom koji bi podigao razinu opće osviještenosti lokalnog stanovništva, osobito mladih osoba, o značenju i važnosti očuvanja rukotvorstva kao kulturnog nasljeđa i identiteta određenog područja te kao iznimnog razvojnog potencijala regije. Krajnji cilj projekta je da se ovo naslijeđeno bogatstvo očuva i proslijedi budućim naraštajima. 

Partneri su zajedno oblikovali program edukacije, brošuru, kulturne manifestacije, čime se promiče suradnja između obrazovnih institucija i omogućava povezivanje s drugim institucijama.

Rezultati projekta 

U okviru projekta proveden je 50 satni edukativni program u obliku radionica za mlade osobe u osnovnim i srednjim školama te drugim zainteresiranim institucijama za obrazovanje (4 edukativna programa s tri modula: stari obrt koji još uvijek živi; stari obrt koji izumire; izrada kruha). U Štrigovi je obnovljen prostor stare kovačnice koja će se nastaviti koristiti za daljnju edukaciju i turističku upotrebu. Trenutno je pri završetku izrada zajedničke web stranice te višejezične brošure i dvojezičnog video materijala u kojima će biti predstavljeni izabrani rukotvorski obrti s područja uključenih u projekt. Kod svakog partnera organizirana je i kulturna manifestacija s prezentacijom rukotvorskih obrta i kulinarskih posebnosti. 

U Mariji Bistrici će se kulturna manifestacija  ROK 4 – upoznajmo ljude i običaje Marije Bistrice, Štrigove, Šentjura i Kočevja održati u sklopu programa Advent u Mariji Bistrici koji se već tradicionalno svake godine održava u periodu 28. studenog do 20. prosinca. Priredba će se održati 5. prosinca, unutar vikenda starih zanata. Posjetitelji će moći razgledati izložbu licitara i drvenih igračaka te će se moći aktivno uključiti u radionice pod mentorstvom starih majstora. Kroz popratni program predstavit će se raznolikost kulturne i gastro ponude svih partnera uključenih u projekt. Općina Marija Bistrica će se u kulturnom dijelu predstaviti nastupom limene glazbe i dječjim igrokazom „Bistrička bajka“. 

Svi partneri i učesnici u projektu predstavit će se početkom 2016. na završnoj zajedničkoj prekograničnoj kulturnoj manifestaciji u Šentjuru, koja će biti i edukativnog karaktera.

Dodana vrijednost projekta

Jedan od ciljeva projekta je uključivanje gospodarski slabih osoba i ciljnih skupina. Na ruralnom području s bogatim kulturnim nasljeđem postoje aktivne osobe, koje su često gospodarski slabe, ali imaju puno znanja o rukotvorskim zanatima, tradicijskom kulinarstvu i kulturnom nasljeđu općenito. Te osobe su aktivno uključene u projekt, da svoje iskustveno znanje prenesu na mlađe generacije, koje često proizlaze i iz socijalno slabih ciljnih skupina. U projektu su uspostavljeni uvjeti za jednake mogućnosti sudjelovanja bez obzira na spol, rasu, nacionalno podrijetlo, vjeru ili uvjerenje, invaliditet ili spolnu orijentaciju. Projekt doprinosi uzajamnom učenju, izmjeni iskustava i znanja te smanjenju značenja granice i jezične barijere.

Projektom je omogućeno lokalnim i regionalnim akterima da se zajedno konfrontiraju s prekograničnim izazovima na području socijalne integracije. Kroz zajedničke aktivnosti savladali su se regionalni razvojni nedostaci na području edukacije mladih osoba, koji su prouzrokovani državnom granicom. Osigurana je kvalitetna prekogranična suradnja.

Projekt omogućuje ulaganje u ljude i borbu protiv socijalne isključenosti. 

Kako područja pripadaju i među gospodarski slabija područja, ovakva inicijativa kroz potporu i korištenje EU sredstava pomaže razvoju lokalne zajednice. 

Ulaganja u očuvanje rukotvorskih zanata i kulinarskih posebnosti su od strateškog nacionalnog, regionalnog i lokalnog interesa u području brige za očuvanjem europskog kulturnog identiteta te pozitivno doprinose ciljevima regionalne politike EU.

Uzajamno sudjelovanje svih partnera u projektu omogućit će oblikovanje dugoročnog prekograničnog razvojnog partnerstva za suradnju na području očuvanja rukotvorskih zanata, tipične kulinarike i kulturnog nasljeđa te obrazovanja mladih. Nakon završetka projekta uspostavit će se zajednička prekogranična nadgradnja projekta te zajedničko traženje novih izvora sredstava za suradnju u kulturnim projektima.

Ukupni iznos potpore: 175.268,06 €, a zatraženi iznos IPA sredstava iznosi 148.977,83 €.

UKRATKO O PARTNERIMA PROJEKTA

LJUDSKA UNIVERZA ŠENTJUR / PUČKO OTVORENO UČILIŠTE ŠENTJUR >>klik za više <<

Vodeći partner

Djeluje na području obrazovanja odraslih i mladeži, organiziranja kulturnih, zabavnih te turističkih manifestacija. Obrazovanje na području: jezično obrazovanje, IKT edukacije, strukovna edukacija za područje marketinga, poduzetništva, osnivanja poduzeća. Član je Sveučilišta za treću životnu dob. Uz djelatnost obrazovanja vrši i kulturnu i turističku djelatnost na nivou UE Šentjur i priređuje razne lokalne, regionalne i međunarodne turističko – kulturne događaje.

Pučko otvoreno učilište Šentjur ima višegodišnje iskustvo na području izvođenja projekata iz ESF i kohezijskih fondova, projekata Phare i različitih nacionalnih projekata, na području edukacije i osposobljavanja starijih odraslih i besposlenih osoba.

LJUDSKA UNIVERZA KOČEVJE/PUČKO OTVORENO UČILIŠTE KOČEVJE >>klik za više <<

Partner 2

Uloga Pučkog otvorenog učilišta Kočevje je obrazovanje odraslih, poticanje razvoja ljudskih potencijala, podizanje obrazovne strukture stanovništva uz povezivanje i suradnju s lokalnom zajednicom, poslovnim partnerima i slovenskim javnim ustanovama, kao i s uključivanjem u međunarodne projekte.

Formalno i neformalno obrazovanje oblikovali su na način, da odgovara djeci, mladeži, odraslima i starijim osobama, čime osiguravaju mogućnost uključivanja svih stanovnika u proces kontinuiranog obrazovanja. Bogati izbor nudi osnovnu školu za odrasle, niže profesionalno obrazovanje, trogodišnje profesionalne škole, četverogodišnje srednje škole, profesionalno-tehničko obrazovanje, visokoškolski stručni program, pripreme za pridobivanje certifikata, nacionalne profesionalne kvalifikacije, tečaje stranih jezika i informatike, obrazovanje za potrebe rada, obrazovanje za nezaposlene, učilište za treće životno razdoblje i osposobljavanje odraslih s posebnim potrebama. U učilištu se nalaze i Centar za samostalno učenje i Savjetodavno središte, a nudi se i pomoć pri učenju. Provode i sudjeluju u različitim projektima, najviše u projektima koji se financiraju iz Europskog strukturnog fonda putem Ministarstva za obrazovanje, znanost, kulturu i sport.

Partner 3:

TURISTIČKA ZAJEDNICA OPĆINE ŠTRIGOVA >>klik za više <<

Turistička zajednica Općine Štrigova aktivno djeluje osam godina i kroz razne fondove na državnoj razini i fondova EU razvija turističku ponudu i potrebnu infrastrukturu na području općine Štrigova. Osnovni joj je cilj razvoj turističke ponude i stvaranje novih turističkih proizvoda, očuvanje kulturnog nasljeđa i zaštite okoliša. TZO Štrigova dosada je sudjelovala kao partner pri izvođenju projekata Mlinarski put, zajedno s općinama Beltinci, Veržej, Razkrižje i Sveti Martin na Muri.

TURISTIČKA ZAJEDNICA OPĆINE MARIJA BISTRICA >>klik za više <<

Partner 4

Turistička zajednica osnovana je s ciljem razvoja i promocije turizma na području općine Marija Bistrica. Sudjeluje u definiranju ciljeva i politike razvoja turizma, u stvaranju uvjeta za efikasniju koordinaciju javnog i privatnog sektora, potiče i sudjeluje u uređenju općine u cilju unapređenja boravka turista, koordinira među subjektima koji su posredno ili neposredno uključeni u turistički promet u cilju dogovaranja, utvrđivanja i provedbe politike razvoja turizma. Među ostalim potiče,

organizira i provodi akcije u cilju očuvanja turističkog prostora, unapređivanja turističkog okružja i zaštite okoliša, te prirodnog i kulturnog nasljeđa. Potiče i organizira kulturne, zabavne, umjetničke, sportske i druge manifestacije koje pridonose obogaćivanju turističke ponude. Potiče, unapređuje i promiče specifičnosti općine radi prepoznatljivosti i gospodarskog korištenja. Potiče i sudjeluje u aktivnostima obrazovanja stanovništva o zaštiti okoliša, očuvanju i unapređenju prirodnih i društvenih vrijednosti prostora u cilju razvijanja svijesti stanovništva o važnosti i učincima turizma.