Tako blizu, a tako daleko...
Na žalost, upravo to možemo reći za Samobor. U zadnje vrijeme pomalo zapostavljen, a nekad omiljeno izletište većine Zagrepčana.
Upravo zato, ekipa G.E.T.-a odabrala je Samobor kao destinaciju zadnjeg studijskog putovanja za vodeće enogastro novinare u ovoj godini.
Najveće pitanje bilo je gdje u Samobor odvesti takvu ekipu, a da budu zadovoljni? Sve su vidjeli, sve znaju... Ali, G.E.T. ima prokušanu taktiku: treba nam destinacija s bogatom tradicijom - to je uvijek zanimljivo za čuti i vidjeti, a uvijek se nađe i neki novi detalj. I naravno, treba nam nešto posve novo.
Za prvu stanicu odabrali smo nešto s doista mnogo tradicije. Otišli smo, naravno, u podrum Filipec, gdje se proizvodi nadaleko poznati samoborski bermet i slavna Muštarda.
Obitelj Filipec nekada se bavila kožarstvom i to vrlo uspješno. Oni su, naime, osnivači skoro pa svega u Samoboru.. recimo samo da su, između ostaloga, osnivači Samoborčeka, Samoborske banke i planinarskog društva... Natpis „Kožarski obrt Filipec“ možete vidjeti na puno pločica koje označavaju razno-razne donacije. Međutim, kada tamo negdje, nakon drugog svjetskog rata vlast preuzima narod (čitaj: Komunistička partija), ostaju maltene bez ičega pa tako Bermet i Muštarda, koju su do tada proizvodili za svoje goste, postaju glavna proizvodnja i izvor prihoda.
Bermet je vino odležavano s aromatičnim travama i mediteranskim voćem. Takva mješavina, kaže Filipec, mora odležavati u drvenim bačvama barem tri mjeseca, a kod Filipeca i nešto duže. Kada ga konačno dobijete u čašu, bermet će vas, ne bez razloga, asocirati na lijek, što je nekad i bio. Postoje zapisi recepata za Bermut iz nekih apoteka iz tisuću osamsto i neke, a iz istog razdoblja postoji cjenik iz jednog samoborskog lokala koji je točio Bermet - pelin. Za točnu kombinaciju trava i voća koje idu u Bermet, morat ćete pitati Tonija Filipeca. Tko zna, možda vam se i posreći.
Uz ležernu prezentaciju kroz koju nas je majstorski vodio Toni, počeo sam upotpunjavati svoje skromno znanje o bermetu i počeo stvarati sasvim novo i puno bolje mišljenje o tom piću. Kušali smo i Bermete iz 2004 i 1992. i ne znaš koji je bolji. jer, bermet je, na kraju, ipak vino, a piti tako dobra vina iz tih godina... Vjerujte, to je jedno čudesno iskustvo.
Samoborska muštarda... Ah, što reći? To je nešto što stvarno treba probati. po recepturi i načinu proizvodnje izgleda vrlo jednostavno, ali svi znamo da jednostavne stvari znaju biti vrlo teške. rade se od istih sastojaka kao i senf, uz naravno, dodatak vina, ali kad probate Muštardu, shvatit ćete da tek oni najbolji senfovi se mogu uspoređivati s njom.
Ono što je nama, G.E.T.-ovcima možda najbitniji dio ove priče, jest to što se podrum Filipec nalazi u samom centru Samobora, tek 50-ak metara od samog trga. Idealna priča za vinski turizam. Podrum obitelji Filipec je mjesto koje svakako morate posjetiti, a oni će vas odvesti u pomalo bajkovitu priču o Bermetu i obitelji Filipec i iznenadit ćete se kako vrijeme brzo leti.
Ako ste mislili da njihova priča staje na Bermetu i Muštardi, varate se. Imaju u ponudi nekoliko odličnih vina koja možete kupiti, možete probati fantastične čokoladne praline s Bermetom, ali ima i fantastičan vinski ocat i domaći sok od bazge. Doduše, njih Toni radi samo za goste i prijatelje, ali tko zna.. Nekoć davno i Bermet i Muštardu su radili samo za goste i prijatelje.
Prepuni dojmova iz podruma Filipec lagano smo se, pješke, uputili na drugu stranu samoborskog trga, na našu drugu stanicu. Tako nas je čekalo nešto sasvim novo. OK, ne novo nama iz G.E.T.-a, ali ostalima da.
Slatka tvornica Medenko - zvuči vam poznato?
Da, dosta je medija o njima u zadnje vrijeme pričalo, ali mi smo pokušali nešto sasvim novo, skoro pa nemoguće. Pokušali smo sljubiti sladolede i vina. Naizgled, nemoguća misija. Ali, čar enogastronomije i jest u igri koju vam ona pruža. Kako ja sebe ne smatram vinskim stručnjakom, a ipak sam se prihvatio sljubljivanja ove naizgled nemoguće kombinacije, s komentarima koje sam dobio od kolega i više sam nego zadovoljan, a posebice jer sam si dozvolio tu malu igru i protom istinski uživao.
Dokazali smo da se neki sladoledi sasvim fino sljubljuju s vinima i neke takve kombinacije moći ćete naći u stalnoj ponudi Medenka. Igrali smo se sa svime. Krenimo od Iločkog traminca kojeg smo sljubili s poširanim kruškama s paprenjak sladoledom, preljevom čokokaramel i mrvljenim paprenjakom, što je i proglašeno kao „Perfect match“ te večeri.
Spojili smo Stručićevo vino od višnje s pitom od oraha i naranče sa sladoledom od oraha. Plavac Mača vrh s Korčule sljubili smo s dva sladoleda - sladoledom od plavog sira s orasima u medu i pasiranom kruškom te sladoledom od brie sira s karameliziranim crnim vinom. uz Palihnićev prošek s Pelješca sasvim dobro je pristajao sladoled od borovih iglica s karameliziranim brusnicama.
Mogu se u Medenku naći odlični kolači. nama je najzanimljivija bila Bučka - kolač od mljevenih bučinih koštica i sira, koju smo sljubili s Tomazovim bijelim muškatom.
Naravno da smo neke sladolede upotpunili maslinovim uljem i to ne bilo kojim - koristili smo naravno, Torkul s Korčule. Sladoled od tamne čokolade s maslinovim uljem Torkul i cvijetom soli neviđeno je dobra kombinacija. I tu smo kombinaciju sljubili s plavcem Marča vrh.
Nadamo se da će slastičarna Medenko biti prva koja će u ponudi imati istraživački menu chefa kuhinje, jer vjerujte, to zaslužuje.
Sladoledi koje ćete tamo naći oduševit će vas u svakom smislu. To je izvanserijski dobra delicija. Kao prvo, radi se o stvarnim namirnicama, a ne o aromama. Sve se namirnice pomno biraju i testiraju i zato je to fantastičan proizvod, ali tek kad ga spojite s maštom Ivane Baković, autorice ovih sladoleda, tada to postaje fantastičan gourmet užitak.
Dakle, sladoled o borovih iglica - to vam ne mogu opisati. Jednostavno ga morate probati jer osjetit ćete ugodan okus bora (koliko god to možda čudno zvučalo), a u nosu miris borove smole koju osjetimo kad se opuštamo na moru u hladovini borova. da, to je definitivno sladoled događaja i užitaka.
Zanimljivo je da puno djece voli Ivanin sladoled od cikle, koja im i nije baš omiljena namirnica, a klince ne možete prevariti. Oni nepogrješivo znaju što valja, a što ne i ne srame se to reći.
I da, postoji poveznica Medenka i Filipeca. Radi se naravno, o sladoledu nazvanom čokobermet. Mislim da vam ne treba objašnjavati od čega je i s kojim vinom smo ga sljubili.
Nadam se da vam je ovo što sam napisao sasvim dovoljno da se zaputite do Samobora. Sigurno nećete požaliti i doživjet ćete neka nova iskustva.
A novosti o Filipecu i Medenku bit će još. Naravno, bit će tamo i G.E.T. Report da vas izvještava na vrijeme.
P.S. Na kraju, moramo reći kako je naš cijenjeni kolega Suhadolnik Ivanu Baković prozvao kraljicom sladoleda, tako je normalno da uz svaki sladoled, ako uzmete čašu pjenušca, nećete pogriješiti. Naravno, Kraljica za kraljicu - pjenušac vinarije Puhelek-Purek, pod nazivom kraljica, bit će u stalnoj ponudi Slatke tvornice Medenko.